Google wprowadza do laptopów Pixelbook opcję Linux dla deweloperów

Firma przygotowała rozwiązanie, które powinno zainteresować zwolenników Linuksa. Oferuje ono deweloperom możliwość bezpiecznego uruchamiania linuksowych aplikacji na wirtualnych maszynach skonfigurowanych na komputerach Pixelbook, pracujących oczywiście pod kontrolą oprogramowania Chrome OS.

Rozwiązanie została zaprojektowane z myślą o deweloperach, którzy mogą teraz odstawić na bok pecet czy komputer Mac, a uruchomić Chromebook i zacząć na nim tworzyć linuksowe aplikacje.

Google będzie oferować takie linuksowe wsparcie techniczne tym deweloperom, którzy zainstalują na swoich komputerach Chromebook linii Pixelbook zapowiadaną wersję beta oprogramowania Chrome OS.

Zobacz również:

Po skonfigurowania na takim komputerze wirtualnej maszyny z Linuksem, deweloper będzie mógł na nim budować, testować i uruchamiać aplikacje - zarówno androidowe, jak i webowe - przeznaczone dla smartfonów, tabletów oraz dla laptopów.

Deweloper będzie też mógł uruchamiać na komputerze popularne edytory oraz pisać aplikacje posługując się swoim ulubionym językiem programowania. Będzie też mógł przejść do wiersza polecenia i za jego pośrednictwem przesyłać swoje projekty do chmurowej platformy Google Cloud.

Wcześniej deweloperzy mogli instalować system Linux na komputerach Chromebook, wykorzystując do tego celu narzędzie open source (czyli bazujące na otwartym kodzie) noszące nazwę Crouton. Jest to jednak dość pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Posługując się tym narzędziem, deweloper może przechodzić z systemu operacyjnego Chrome na Linuksa i wracać z powrotem na Chrome.


TOP 200