Google wkroczył na rynek telekomunikacyjnych usług MVNO

Amerykański Gigant z Moutain View uruchomił w ostatnich latach wiele projektów IT, wśród których znalazł się również projekt uruchomiony trzy lata temu, noszący nazwę Project Fi. Korporacja zdecydowała się zmienić obecnie jego nazwę na Google Fi i znacząco rozszerzyć jego możliwości.

Tym samym firma dołącza do wirtualnych operatorów sieci komórkowych i Wi-Fi, oferując użytkownikom smartfonów możliwość komunikowania się z innymi osobami za pośrednictwem różnych fizycznych sieci komórkowych i punktów dostępowych Wi-Fi, wybierając w trybie online takie połączenie, które w danym pracuje najszybciej.

Łącząc się z punktem dostępowym Wi-Fi, usługa Google Fi gwarantuje użytkownikowi bezpieczeństwa konfigurując automatycznie wirtualną sieć prywatną (VPN).Opcja ta obsługuje od niedawna również sieci komórkowe eksploatowane przez kilka firm telekomunikacyjnych (T-Mobile, Sprint czy US Cellular), z którymi Google podpisał stosowne porozumienia).

Zobacz również:

  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń

Aby skorzystać z usługi, użytkownik musi kupić specjalny smartfon produkowany przez Google. Smartfon taki analizuje wtedy otoczenie i wybiera automatycznie takie połączenie (czytaj operatora sieci bezprzewodowej), które w oferuje w konkretnym miejsce najlepsze warunki transmitowania danych. Użytkownik może też korzystać z dowolnego własnego smartfonu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie może on automatycznie wybierać operatora sieci bezprzewodowej i zdany wyłącznie na jednego.

Komunikacja za pośrednictwem Internetu jest możliwa dzięki przechowywaniu numeru nie tylko na karcie SIM, ale również w chmurze, dzięki czemu po utracie jednego rodzaju zasięgu, usługa automatycznie przełącza nas na drugi typ.

Usługa jest atrakcyjna z jednego bardzo ważnego powodu. Działa w chmurze. Dlatego po utracie telefonu czy karty SIM można ją odtworzyć.

Google twierdzi, że usługę można obecnie uruchomić w ponad 170 krajach, a działa ona w 120. Na liście wymieniającej je znajduje się również Polska. To teoria, gdyż usługa Google Fi nie pojawiła się jeszcze a naszym kraju.

Jeśli chodzi cenę, to usługa kosztuje w USA 20 USD miesięcznie (nielimitowane rozmowy krajowe oraz wiadomości SMS plus 10 USD za każdy GB danych). Jak na polskie warunki to bardzo drogo, tym bardziej iż minuto rozmowy z zagranica została wyceniona na 10 centów.

\

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200