Google w kwestii bezpieczeństwa pójdzie w ślady Apple

Android będzie chronić prywatność użytkowników w podobny sposób co iOS. Google zamierza zmienić sposób, w jaki aplikacje – szczególnie sieci społecznościowe, takie jak Facebook - mogą śledzić użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Grafika: Denny Müller/Unsplash

Będą to zmiany wprowadzane w ramach projektu Privacy Sandbox podobne do tych, jakie Apple wdrożył do systemu iOS na początku zeszłego roku. Spotkało się to wtedy z gwałtownymi protestami wielu właścicieli sieci społecznościowych, których zyski pochodzące z reklam zaczęły się od razu szybko kurczyć. Facebook twierdzi np. że może tracić z tego powodu każdego roku co najmniej 10 mld USD.

Nie zrażając się tymi opiniami, Google podąża za przykładem Apple i zamierza wprowadzając w najbliższym czasie do systemu Android gruntowne zmiany dotyczące prywatności. Ograniczą one udostępnianie danych użytkownika stronom trzecim i będą wprowadzane sukcesywnie przez co najmniej dwa najbliższe lata.

Zobacz również:

  • 7 praktyk devops poprawiających wydajność aplikacji
  • ChromeOS otrzyma scentralizowane ustawienia prywatności
  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę

Kiedy zmiany zostaną wprowadzone do systemu Android, będą miało duży wpływ na wyniki firm czerpiących zyski z reklam, takich jak np. Meta, czyli firma macierzysta Facebooka. Po wprowadzeniu bowiem do systemu iOS podobnych zmian przez Apple okazało się, że ponad 95% użytkowników iPhone'ów zrezygnowało ze śledzenia reklam.

Meta będzie zapewne czynić wszystko, aby nakłonić Google do zmiany swego stanowiska w tej kwestii. Tym bardziej, że stoi przed innymi poważnymi wyzwaniami związanymi z wynikami finansowymi. Facebook odnotował bowiem w ostatnim kwartale pierwszy w historii spadek liczby użytkowników, w wyniku czego ceny akcji firmy Meta znacząco spadły, obniżając jej wartość rynkową o ponad 200 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200