Google usunie dziurawe aplikacje Android

Google poinformował, że przystępuje do tworzenia specjalnego zespołu do spraw bezpieczeństwa, którego podstawowym zadaniem będzie wyszukiwanie błędów znajdujących się w szczególnie ważnych i wrażliwych aplikacjach Android.

Android

Eksperci mają skoncentrować swoją uwagę w pierwszym rzędzie na aplikacjach przetwarzających dane zwierające poufne informacje, takie jak te używane do zwalczania koronawirusa i śledzenia kontaktów, jakie mają osoby podejrzewane o zakażenie się tym wirusem. Wiadomo już, że będą to wszystkie dostępne na rynku aplikacje Android, a nie tylko te znajdujące się w sklepie Google Play.

Nowy zespół zajmie się właściwie tym, co robią obecnie niezależni deweloperzy bezpieczeństwa działający w ramach uruchomionego w zeszłym roku programu Google Play Security Reward (GPSRP). Jest to program funkcjonujący zgodnie z zasadami „bug bounty”, zachęcający użytkowników do zgłaszania błędów, które zostały przez nich dostrzeżone aplikacjach przechowywanych w sklepie Google Play.

Zobacz również:

Google analizuje każdy raport zawierający taką informację i wtedy gdy zgłoszony błędy rzeczywiście istniej, wypłaca jego autorowi gratyfikację. Pod jednym jednakże warunkiem – dotyczy to tylko tych aplikacji, które zostały pobrane ze sklepu co najmniej 100 mln razy. Barierka jest tu więc postawiona bardzo wysoko.

Google ogłosił już nawet nabór do nowo tworzonego zespołu, publikując w internecie ogłoszenie zawierające szczegółowego informacje i warunku uczestnictwa w nim , które znajduje się tutaj.


TOP 200