Google usprawni Wap Push

Google na konferencji I/O 2010 w San Francisco zaprezentowało nową odsłonę systemu Android z rewolucyjnym rozwiązaniem Cloud To Device.

Android Cloud to Device to innowacyjne podejście Google do technologii Wap Push. Firmy korzystające z aplikacji mobilnych, chcąc przesłać komunikat do telefonu, borykały się z problemami technicznymi. Popularnym rozwiązaniem była cykliczna aktualizacja danych, która narażała klienta na koszty połączenia z Internetem. Drugim rozwiązaniem było przesłanie wiadomości typu Wap Push, którego koszt musiał pokryć dostawca oprogramowania. Przy wielu akcjach dziennie na kilku tysiącach telefonów koszt był często nie do za akceptowania przez firmy (w Polsce wynosił często kilka tysięcy złotych miesięcznie).

Google, aby zachęcić jak największą grupę programistów, udostępniło za darmo interfejs do komunikacji z telefonem. Z użyciem prostych i dobrze udokumentowanych klas możemy wysłać do telefonu potwierdzenie lub aktualizację danych za darmo.

Wiadomość przesyłana do telefonu jest ograniczona do 1024 bajtów, co w zupełności starcza na przesłanie informacji o dostępności danych do pobrania. Aplikacja aktualnie jest dostępna tylko dla wersji systemu Android w wersji 2.2 i dla ograniczonej ilości programistów (tag Labs). Google już zapewniło, że dostęp do Cloud to Device będzie dostępny dla wszystkich programistów, którzy posiadają konto google account.

Przykłady wykorzystania

Działająca już aplikacja ChromeToPhone pokazuje jak można wykorzystać tę technologię. Jeśli musimy nagle przerwać czytanie artykułu w przeglądarce na stronie internetowej i wyjść z domu, wystarczy za pomocą jednego przycisku wysłać informacje na temat tego artykułu wprost do telefonu. Po kilku sekundach w telefonie pojawia się artykuł, którego czytanie możemy kontynuować w autobusie lub pociągu.

Bardzo ciekawy przykład to aplikacja do rezerwacji stolika w restauracji. Jeżeli pracownik restauracji musi potwierdzić rezerwację, to ponosi on koszt związany z wiadomością Wap Push lub SMS. Teraz, wysyłając prośbę o rezerwację stolika w restauracji, będziemy mogli otrzymać darmowe potwierdzenie wraz w numerem stolika.

Technologia Cloud to Device zmieni rynek i umożliwi lepsze, bardziej efektywne użycie urządzeń mobilnych do codziennych czynności. Następne miesiące na pewno przyniosą nam odpowiedź ze strony konkurencji, czyli Apple z Iphone OS i Nokia z Symbian OS.


TOP 200