Google udostępnia bezpłatną usługę DNS

Firma utworzyła nowy system obsługi kwerend DNS (Domain Name System), który ma przyśpieszać dostęp do witryn WWW, jak również zapewnić większe bezpieczeństwo użytkownikowi końcowemu.

Google Public DNS, ciągle jeszcze w fazie eksperymentalnej, ma ulepszyć istniejące techniki przekształcania nazw domen na adresy IP poprzesz bardziej efektywne buforowanie i dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed fałszywymi witrynami.

DNS pozwala na wprowadzanie do przeglądarek “identyfikatorów" zasobów internetu w postaci URL, zamienianej przez usługę DNS na odpowiedni adres fizyczny IP. Dla skorzystania z Google Public DNS, użytkownicy będą musieli zmienić ustawienia sieciowe w swoich przeglądarkach, aby zlecenia kierowane do stron WWW, zamiast do ISP trafiały do usługi Google. Firma założyła odpowiednią stronę z instrukcją jak takie ustawienia wykonać.

Zobacz również:

  • Rosja może wkrótce przejąć kontrolę na internetem, wdrażając swój własny system DNS
  • Awaria Facebooka obnażyła słabość jego architektury

W celu przyspieszenie procesu zamiany nazwy domeny na adres IP, Google utworzyła olbrzymi bufor popularnych domen, który jest w sposób ciągły odświeżany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200