Google przeznaczy miliard dolarów na inwestycje w indyjski rynek smartfonów

Nawet 1 mld dol. trafi do dużej indyjskiej firmy telekomunikacyjnej, co - jak ma nadzieję Google - sprawi, że obniżą się koszty smartfonów na tym szybko rozwijającym się rynku i dojdzie do większej adopcji.

Google stawia na Indie / Fot. Jeswin Thomas, Pexels.com

Google stawia na Indie / Fot. Jeswin Thomas, Pexels.com

Google poinformował, że zainwestuje 700 mln dol. w Bharti Airtel, drugiego co do wielkości operatora telekomunikacyjnego w Indiach, i przejmie 1,28% udziałów w firmie. Ponadto kolejne 300 mln dol. zostanie wykorzystane na potencjalne wieloletnie umowy handlowe na tamtejszym rynku.

Zobacz: Open Office

Zobacz również:

Według Airtel obie firmy chcą współpracować z producentami urządzeń, aby "obniżyć bariery posiadania smartfona w różnych przedziałach cenowych". Spodziewają się również współpracy nad usługami 5G i chmurą w Indiach.

Umowa, która wciąż przechodzi proces weryfikacji przez organy regulacyjne, oznacza kolejne zaangażowanie się Google'a w rynek indyjski. Stał się on kluczowy dla gigantów Big Tech, ponieważ chcą oni poszerzać swój globalny zasięg.

Indie, drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie, ma 750 mln użytkowników internetu, a setki milionów ludzi dopiero zaczyna używać tam internetu. W przeciwieństwie do Chin, czyli bardziej zaludnionego sąsiada, Indie chętnie przyjmują ogromne ilości inwestycji ze strony amerykańskich spółek technologicznych. Facebook, Google, Amazon, Netflix i inne korporacje zainwestowały już miliardy dolarów w rozwój swoich indyjskich operacji.

Google wydaje miliardy dolarów na Indie. Chce pozyskać nowych użytkowników

Google zainwestował już 4,5 mld dol. w Jio Platforms, rywala Airtela, który jest częścią imperium technologicznego miliardera Mukesha Ambaniego. Ta umowa, zawarta dwa lata temu, była po części tłumaczona jako "sposób na opracowanie super taniego smartfona na lokalnym rynku". Pod koniec ub.r. faktycznie pojawił się tam niedrogi telefon z 4G.

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet (Google) przyznał w oświadczeniu spółki, że nowa inwestycja to "kontynuacja wysiłków na rzecz zwiększenia dostępu do smartfonów w Indiach", ale też poprawy łączności w celu wspierania nowoczesnych modeli biznesowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200