Google prezentuje nowe API – ułatwi integrowanie aplikacji Android z Google Drive

Google chce, aby coraz więcej deweloperów integrowało aplikacje Android z jego chmurowym magazynem danych Google Drive (zintegrowanym z Google Docs, co pozwala użytkownikom po zalogowaniu się uzyskiwać dostęp do wszystkich utworzonych wcześniej dokumentów). Firma opracowała więc nowe API, które ułatwia to zadanie.

Aplikacje Android można było do tej pory również integrować z magazynem Google Drive. Było to jednak dość czaso i pracochonne zadanie. Opracowane przez Google nowe API pozwoli to robić deweloperom dużo mniejszym nakładem pracy. Oparte na Javie rozwiązanie nosi nazwę Drive Android API i jest ciągle dopracowywane w szczegółach, ale użytkownicy mogą już testować wersję preview oprogramowania, odwiedzając tę witrynę.

API pozwala urządzeniu Android współpracować z magazynem Google Drive, wtedy gdy nie jest ono podłączone do sieci. W efekcie deweloper nie musi się wtedy borykać z problemami wynikającymi z faktu, że odwołanie do API daje błędy, co ma miejsce sytuacji gdy urządzenie nie jest podłączone do sieci, względnie gdy połączenie daje błędy. Dane, które mają być zapisane w magazynie Google Drive są w takiej sytuacji przechowywane lokalnie na urządzeniu mobilnym, a wtedy gdy urządzenie ma już łączność z siecią, są automatycznie przepisywane do magazynu.

Zobacz również:

API czuwa też na tym, aby magazyn i urządzenie na bieżąco synchronizowały dane. Drive Android API może obsługiwać smartfony i tablety pracujące pod kontrolą systemu Android 2.3 (robocza nazwa Gingerbread) oraz wszystkich nowszych wersji tego oprogramowania

Na koniec warto przypomnieć, że inne firmy oferują deweloperom podobne rozwiązania. I tak np. Dropbox ma w ofercie interfejsy API wspierające takie same funkcjonalności, dedykowane zarówno dla twórców aplikacji Android, jak i dla innych platform.


TOP 200