Google pracuje nad układem ARM dla serwerów

Google z powodzeniem produkuje układy scalone dla smartfonów. Niedługo może do nich dołączyć procesor ARM dla serwerów.

Google to gigant technologiczny, który bezsprzecznie kładzie nacisk na rozwój usług i oprogramowania. To właśnie software jest odpowiedzialny za większość przychodów wyszukiwarkowego giganta. Nie oznacza to jednak, że inżynierowie Google nie pracują nad własnym sprzętem. Na rynku znajdziemy chociażby smartfony z rodziny Google Pixel czy urządzenia Nest.

Google pracuje nad własnymi procesorami dla serwerów 
Źródło: Adi Goldstein / Unsplash

Google pracuje nad własnymi procesorami dla serwerów

Źródło: Adi Goldstein / Unsplash

Producent z Mountain View pracuje również nad autorskimi układami scalonymi z rodzin Titan (zabezpieczenia) oraz Tensor (procesory mobilne ARM).

Zobacz również:

  • Kolejny europejski kraj oskarża Google o stosowanie monopolistycznych praktyk
  • Unijne certyfikaty usług chmurowych – apel o niedyskryminowanie „big techów”

Google posiada w swojej ofercie także układy Argos, które pomagają przetwarzać filmy zgromadzone na platformie YouTube.

Z informacji przekazanych prze portal The Information wynika, że Google pracuje nad dwoma 5 nm układami ARM przeznaczonymi dla serwerów.

Nad rozwojem nowych procesorów dla wysoko wydajnych komputerów czuwa zespół prowadzony przez Uriego Franka - inżyniera z ponad 25-letnim stażem, który przez wiele lat pracował dla Intela.

Uri Frank został mianowany wiceprezesem Google ds. projektowania układów scalonych w marcu 2021 roku.

Nowe układy ARM docelowo mają trafić do serwerów obsługujących chmurę obliczeniową Google Cloud Platform, a ich wydajność ma być porównywalna do jednostek dostarczanych przez Intela oraz AMD.

Układy o nazwie kodowej Maple produkowane będą przez TSMC. Tajwański wytwórca otrzymał już projekt pierwszej partii procesorów. Masowa produkcja procesorów ARM dla serwerów od Google ma rozpocząć się w połowie 2024 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200