Google pracuje nad specyfikacjami, które znacznie przyspieszą działanie przeglądarki Chrome

Informatycy z firmy Google zajmujący się przeglądarką Chrome pracują intensywnie nad nowymi specyfikacjami, które pozwolą użytkownikom bardzo szybko przeglądać zawartość zdalnych witryn. Chodzi tu szczególnie o rozbudowane witryny, które zawierają i wysyłają do przeglądarki treści składające się z wielu stron.

Informatycy wzięli na warsztat dwie specyfikacje, które pozwalają szybko i płynnie przełączać się między internetowymi stronami. Specyfikacje wspierają technologię noszącą nazwę Web Packaging (znaną również jako Web Packages), która potrafi wdrażać w określony sposób na zdalnym serwerze pakiety sieci web (zwane pakietami internetowymi), gwarantując jednocześnie użytkownikowi pełną prywatność. Dzięki takiemu rozwiązaniu witryny wielostronicowe działają tak jakby były witrynami jednostronicowe, dzięki czemu użytkownik może szybko w płynny sposób przełączać się poszczególnymi stronami.

Technologia Web Packaging wykorzystuje rozwiązanie stosowane w bibliotekach AMP (Accelerated Mobile Pages). Wykorzystuje ona tzw. Signed HTTP Exchanges (w skrócie SXG; czyli podpisane wymiany), które mogą być obsługiwane przez dowolny serwer buforujący internetowe treści.

Zobacz również:

Właśnie dlatego w momencie wczytywania przez przeglądarkę podpisanej wymiany, na jej pasku adresowym może pojawić się adres URL będący dowodem na to, że dane internetowa treść pochodzi od autora. Chrome zapowiada, że pierwsze eksperymentalne rozwiązanie wykorzystujące podpisane wymiany (SXG) pojawi się w kolejne wersji przeglądarki Chrome (Chrome 71).


TOP 200