Google pomoże przeszukać archiwa prasowe

Dzięki nowej usłudze Google News Archive Search internauci mogą przeszukiwać archiwa gazet i magazynów wydawanych na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Serwis został zbudowany w oparciu o archiwa wiadomości indeksowane przez wyszukiwarki oraz w oparciu o umowy zawartym pomiędzy Google i wydawcami. Są wśród nich między innymi The New York Times, Factiva, Time Magazine i The Wall Street Journal. Google News Archive nie podaje odnośników do zawartości multimedialnej oraz książek czy encyklopedii, nie jest też powiązane z wyszukiwarką książek Google Book Search.

Wyniki wyszukiwania prezentowane są na kilka sposobów, między innymi na osi czasu, lub według źródła.

Zobacz również:

  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej
  • Z aplikacji Earth Engine mogą już korzystać również firmy i organizacje rządowe

Wyszukiwarka znajduje zarówno materiały darmowe jak i płatne. Jednak Google nie umożliwia bezpośredniego dostępu do płatnych treści, nie ma integracji z systemem płatności Google Checkout.

Jak powiedział IDG przedstawiciel Google, nie zostały podpisane żadne umowy dotyczące kwestii finansowych pomiędzy firmą a partnerami dostarczającymi treści. Na razie serwis nie ma wypracowanego modelu biznesowego.

Interfejs usługi jest dostępny jedynie w języku angielskim. Jednak Archive Search przeszukuje również archiwa gazet i magazynów wydawanych w innych językach.

Serwis znajduje się pod tym adresem. Dostać się można do niego także bezpośrednio ze strony Google News.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200