Google podnosi ceny usług chmurowych

Firma Google zapowiedziała właśnie podwyżkę cen wielu usług świadczonych przez jej chmurę Google Cloud.

Źródło: Google

Firma tłumaczy ten krok chęcią zapewnienia użytkownikom bardziej elastycznych modeli i opcji cenowych. Nowe stawki będą obowiązywać dopiero od 1-go października 2022 r.

Firma postanowiła zmienić zasady funkcjonowania usługi Always Free Internet i zwiększyła limit oferowanego przez nią transferu danych z 1-go GB na miesiąc do 100 GB.

Zobacz również:

Jednak ceny wielu usług – takich jak np. Nearline - oferujących możliwość przechowywania danych w chmurze idą w górę. W przypadku wspomnianej tu usługi Nearline jest to podwyżka rzędu 50%. Ceny pamięci masowej Coldline klasy A, świadczonej przez chmurę Google Cloud, podwoją się. Użytkownicy zapłacą teraz za każde 10 tys. operacji wykonywanych w ramach tej usługi nie 10, a 20 centów. Usługi Google Cloud Storage także drożeją.

Kolejna przykra niespodzianka. Google Cloud zmienia taryfę naliczania opłaty za przetwarzanie danych wychodzących. Za 1 GB takich danych użytkownicy zapłacą teraz nie 0,008 USD, a 0,012 USD. Google Cloud wprowadza również opłatę za bezpłatne do tej pory narzędzie do wizualizacji topologii sieci (Network Topology). Użytkownik zapłaci teraz za jedną godzinę korzystania z usług tego narzędzia kwotę 0,0011 USD. Dobra wiadomość jest taka, że w ramach tej opłaty może korzystać z pulpitu nawigacyjnego Performance Dashboard.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200