Google oskarżone o to, że tryb pracy incognito nie gwarantuje użytkownikom przeglądarki Chrome bezpieczeństwa

Korporacja została oskarżona o to, że zbiera dane dotyczące internetowej aktywności tych osób używających przeglądarki Chrome, które wybrały tryb „incognito”, zwany też prywatnym. Pozew w tej sprawie złożyła do amerykańskiego sądu znana, mająca swoją siedzibę w Kalifornii firma prawnicza Boies Schiller and Flexner. Domaga się ona od Google gigantycznego odszkodowania w wysokości 5 mld USD.

Tryb pracy incognito w przeglądarce Chrome można wybrać klikając widoczną w górnym prawym rogu opcję „Dostosowanie i kontrolowanie Chrome” (wizerunek trzech usytuowanych pionowo kropek).

Google broni się i zwraca uwagę na fakt, że wyraźnie ostrzega użytkowników decydujących się na ten tryb przeglądania Internetu iż dane dotyczące ich aktywności nie są co oczywiście udostępniane innym osobom korzystającym z tego samego urządzenia, ale są rejestrowane i mogą być wykorzystane do jak to określono innych celów.

Zobacz również:

  • Dzieci w sieci
  • Opera pracuje nad nową przeglądarką o nazwie Opera One
  • Ważna aktualizacja dla Google Chrome - łata lukę zero-day

Zbieraniem i przekazywaniem danych do zdalnych serwerów producenta przeglądarki oraz do odwiedzanych przez użytkownika witryn zajmują się różne programy opracowane przez Google, takie jak Google Analytics, Google Ad Manager oraz niektóre wtyczki.

W pozwie prawnicy Boies Schiller and Flexner argumentują, że informacja opisująca tryb pracy incognito nie jest rzetelna i „celowo oszukuje konsumentów”. Czytający ją użytkownik ma bowiem prawo sądzić, że jego aktywność (w tym cała historia przeglądania Internetu) nie jest nikomu udostępniana, gdy tak naprawdę jest inaczej.

Google w odpowiedzi na te oskarżenia zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia, zdecydowanie kwestionuje te roszczenia i będzie się przed nimi z całych sił bronić i w trakcie procesu udowodni, że nie mają one żadnego pokrycia w rzeczywistości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200