Google oskarża Microsoft, Oracle i Apple o zmowę przeciwko środowisku Android

Zdaniem przedstawicieli koncernu Google firmy Microsoft, Oracle i Apple opierając się na własnej interpretacji przyznanych im praw patentowych podejmują skoordynowane działania wymierzone przeciwko środowisku Android. Niewykluczone, że spory wokół środowiska Android przyczynią się do zaognienia dyskusji na temat zasadności istnienia patentów na oprogramowanie.

David Drummond, wiceprezes i dyrektor ds. prawnych koncernu Google twierdzi, że platforma Android stała się celem skoordynowanych działań konkurentów - z firmami Microsoft, Oracle i Apple na czele. "Rozwiązań wykorzystywanych w typowym, nowoczesnym telefonie komórkowym dotyczyć może nawet 250 tys. rozmaitych - i różnej jakości - zapisów patentowych. Biorąc to pod uwagę trudno dziwić się firmom, które wykorzystując wątpliwej jakości patenty zamierzają zarabiać kosztem innowacyjności środowiska Android" - uważa David Drummond. Zdaniem analityków jest to bezpośrednie odniesienie do niedawnych szacunków, z których wynika, że Microsoft na wpływach ze sprzedaży praw do wykorzystywania technologii stosowanych w środowisku Android może zarabiać znacznie więcej niż ze sprzedaży licencji na system Windows Phone. Warto wspomnieć, że urządzenia bazujące na środowisku Android w swojej ofercie posiada obecnie niemal 40 producentów. "Producenci rozwiązań konkurencyjnych względem systemu Android zamiast koncentrować się na rozwoju technologii i projektowaniu nowych funkcjonalności podejmują walkę konkurencyjną głównie w obszarze prawnym. W firmie Google zamierzamy podejmować działania zmierzające do ograniczenia skutków takiej działalności konkurentów. Jednym z takich działań ma być m.in. rozszerzanie naszego portfela patentów" - zapowiada David Drummond. Dodatkowo David Drummond zarzuca Microsoft i Apple wymierzoną przeciwko Google zmowę w zakresie działań ukierunkowanych na przejęcie praw patentowych należących do firmy Nortel Networks.

Na początku lipca br. konsorcjum zawiązane przez koncerny Microsoft i Apple wygrało przetarg na zakup 6 tys. patentów i złożonych zgłoszeń patentowych należących znajdującego się w stanie upadłości kanadyjskiego koncernu. Warto wspomnieć, że oferta Microsoft i Apple opiewała na kwotę pięciokrotnie wyższą niż ta, złożona trzy miesiące wcześniej przez kierownictwo Google. Wspomniane patenty dotyczą m.in. technologii z zakresu telekomunikacji 4G, systemów infrastrukturalnych, mechanizmów bezprzewodowej transmisji danych, przesyłania strumieni audio i wideo, a także funkcji wykorzystywanych w ramach aplikacji internetowych, rozwiązań półprzewodnikowych oraz komputerów osobistych i urządzeń mobilnych. Niewykluczone, że technologii objętych patentami, które podzielą między sobą firmy Microsoft i Apple znajdują się również konkurencyjne względem rozwiązań Google rozwiązania z zakresu wyszukiwania informacji. Obecnie trwają procedury sprawdzające wpływ zapowiedzianej transakcji na konkurencyjność branży IT. Wedle wcześniejszych zapowiedzi prowadzone przez amerykański Departament Sprawiedliwości dochodzenie miało zakończyć się w połowie lipca. Ostateczny werdykt jednak do tej pory nie zapadł.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Chiński sklep App Store nie oferuje już tych popularnych aplikacji

Tymczasem przedstawiciele koncernu Google podkreślają, że zakup praw do patentów firmy Nortel miał pozwolić m.in. na zabezpieczenie interesów firmy w kontekście działań podejmowanych przez firmy wyspecjalizowane w skupowaniu patentów. "Wszystko wskazuje na to, że patenty, które zamierzaliśmy wykorzystać jako środek sprzyjający innowacjom na rynku rozwiązań mobilnych zostaną wykorzystane przez konkurentów do ich zahamowania" - uważa David Drummond. Jego zdaniem działania firm Microsoft i Apple mogą doprowadzić do wzrostu cen produkcji urządzeń bazujących na środowisku Android, a w efekcie osłabić pozycję konkurencyjną mobilnej platformy Google m.in. względem systemu operacyjnego Windows Phone.

Zarzuty dyrektora ds. prawnych firmy Google dotyczą szeregu roszczeń zgłaszanych względem środowiska Android przez władze koncernów Microsoft, Apple i Oracle. Ich przedstawiciele twierdzą, że firma Google oraz producenci urządzeń korzystających ze środowiska Android naruszają prawa do określonych rozwiązań technologicznych. Przykładowo przedstawiciele koncernu Apple twierdzą m.in., że interfejs systemu Android jest w dużej mierze wzorowany na rozwiązaniach stworzonych na potrzeby terminali iPhone i iPad. Z kolei zdaniem przedstawicieli koncernu Microsoft w ramach systemu Android, w sposób niezgodny z prawem, wykorzystano szereg technologii dotyczących m.in. obsługi zasobów sprzętowych, interfejsu oraz funkcji multimedialnych. Jednocześnie gigant z Redmond większość swoich roszczeń kieruje bezpośrednio do producentów urządzeń opartych na platformie Android. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że stosowne porozumienia zawarto już przynajmniej z piątką firm wyspecjalizowanych w produkcji sprzętu mobilnego. Największym producentem, który zdecydował się na zawarcie takiego porozumienia jest koncern HTC. Płaci firmie Microsoft ok. 5 USD za każdy sprzedany terminal bazujący na środowisku Android.

Co ciekawe wypowiedzi Davida Drummonda tylko w niewielkim stopniu odnoszą się do działań ze strony koncernu Oracle. Zdaniem analityków może to świadczyć o tym, że Google przygotowuje się do zawarcia ugody z firmą Oracle. Z ujawnionych informacji wynika bowiem, że kilka lat temu przedstawiciele firmy Sun Microsystems proponowali władzom Google zawarcie umowy licencyjnej w zakresie praw do technologii Java za kwotę rzędu 100 mln USD. Ostatecznie do porozumienia nie doszło. Obecnie władze koncernu Oracle, który w styczniu 2010 roku kupił Sun Microsystems, domagają się m.in. wysokiego odszkodowania za bezprawne wykorzystanie technologii Java w środowisku Android. W połowie lipca, po raz pierwszy od rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie stworzonej na potrzeby platformy Android implementacji języka Java, przedstawiciele Google zadeklarowali gotowość do podjęcia działań zmierzających do polubownego rozwiązania sporu.

Przeczytaj też:

Google jak Microsoft, a Microsoft jak Google

Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego usilnie chce zaistnieć na rynku wyszukiwarek , a operator najpopularniejszej wyszukiwarki zamierza wejść na rynek systemów operacyjnych. Co z tego wyniknie?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200