Google ogłasza ogólną dostępność uwierzytelniania się za pomocą kluczy dostępu

Korporacja ogłosił przedwczoraj, że użytkownicy na całym świecie mogą już logować się do jej usług nie tylko za pomocą standardowych haseł, ale również kluczy dostępu (passkey).

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Metoda ta jest bardzo bezpieczna i ma wiele zalet w porównaniu z w rozwiązaniami wykorzystującymi technologię uwierzytelniania wieloskładnikowego, które nie są pozbawione wad. Chodzi bowiem o to, że kod uwierzytelniający wysłany do użytkownika SMS-em może zostać przechwycony przez hakera.

Dzięki kluczom dostępu, użytkownik może synchronizować uwierzytelniające do dane za pośrednictwem chmury, co znakomicie utrudnia życia hakerom, szczególnie w sytuacjach, gdy próbują się logować na jego konto zdalnie. Aby to zrobić, musieliby w takich sytuacjach mieć fizyczny dostęp do komputera użytkownika.

Zobacz również:

Inne firmy (takie jak Apple i Microsoft) wprowadziły również do swojego arsenału narzędzia uwierzytelniające użytkowników, które wspierają funkcjonalność passkey. Funkcjonalność ta spełnia wymogi standardu WebAuthn, którego twórcą są dwa podmioty: FIDO Alliance i World Wide Web Consortium. Standard zastępuje tradycyjną metodę opartą na hasłach parą kluczy kryptograficznych: klucza publicznego i klucza prywatnego.

Użytkownik może aktywować funkcję passkey w prosty sposób, logując się na swoje konto Google i wybierając po prostu taką opcję. Inne metody są wtedy dalej dostępne i wybór zależy tu od samego użytkownika. Jednak metoda ta jest obecnie dostępna wyłącznie w przypadku kont prywatnych i Google informuje, że udostępni ją wkrótce również administratorom zarządzającym jego usługami Workspace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200