Google kupuje dział rozwiązań mobilnych firmy Motorola!

Amerykański gigant zapłaci za dział urządzeń mobilnych firmy Motorola ok. 12,5 mld USD. Najdroższy zakup w historii koncernu ma przyczynić się m.in. do zwiększenia tempa prac nad środowiskiem Android. Należące do firmy Motorola Mobility patenty mają zaś być wykorzystane do ozabezpieczenia rozwoju środowiska Android. Transakcja oznacza również, że Google dołączy do czołówki producentów tabletów i zaawansowanych telefonów komórkowych.

Przejęcie spółki wyspecjalizowanej w produkcji telefonów komórkowych i tabletów ma pozwolić firmie Google m.in. na dopasowanie planów rozwoju platformy Android do możliwości sprzętowych urządzeń z różnych segmentów rynku. Wraz z przejęciem firmy Motorola Mobility koncern Google zyska również prawa do rozbudowanego portfela patentów. Nieoficjalnie mówi się, że spółka dysponuje niemal 25 tys. patentów i wniosków patentowych dotyczących m.in. technologii mobilnych. Zdaniem analityków zostaną one wykorzystane przede wszystkim do ochrony środowiska Android przed potencjalnymi roszczeniami ze strony producentów konkurencyjnych rozwiązań. Takie zamiary potwierdzają również przedstawiciele kierownictwa Google. "Przejęcie praw do rozwiązań mobilnych firmy Motorola zmieni układ sił na rynku. Technologie mobilne koncernu Motorola w istotnym stopniu uzupełnią i umocnią nasze własne portfolio patentów. To z kolei pozwoli nam skuteczniej chronić środowisko Android przed działaniami konkurentów z firmami Microsoft oraz Apple na czele" - podkreśla Larry Page, dyrektor generalny koncernu Google.

Zawarte porozumienie zakłada, że Google zapłaci 40 USD za jedną akcję spółki Motorola Mobility. Jest to kwota aż o 63 proc. wyższa od ustalonej na ostatnim notowaniu wartości udziałów spółki wydzielonej z koncernu Motorola na początku 2011 roku. Google wchodząc na rynek mobilnych rozwiązań sprzętowych stanie się również bezpośrednim konkurentem dla wielu dotychczasowych partnerów. Analitycy są zdania, że zawarta umowa może przyczynić się do pogorszenia relacji Google z największymi dostawcami urządzeń mobilnych bazujących na środowisku Android. "Do tej pory koncern Google rotacyjnie przyznawał partnerom technologicznym prawo pierwszeństwa do wypuszczenia na rynek urządzeń bazujących na najnowszej wersji systemu Android udostępniając publicznie jej kod źródłowy średnio pół roku później. Przejęcie firmy Motorola Mobility może oznaczać zmianę dotychczasowych zasad współpracy z dostawcami urządzeń korzystających z mobilnego środowiska Google" - twierdzi Carolina Milanesi, wiceprezes firmy analitycznej Gartner. Jednak jej trudno spodziewać się, aby tego typu zmiany w znacznym stopniu zniechęciły największych dostawców urządzeń opartych na systemie Android. "Firmy takie jak HTC, czy Samsung zbyt wiele zainwestowały w środowisko Google, aby z dnia na dzień przestawić się na rozwiązania konkurencyjne" - uważa Carolina Milanesi. Z kolei przedstawiciele koncernu Google podkreślają, że transakcja nie wpłynie zasadniczo na sposób licencjonowania systemu Android, ani na zasady prowadzenia prac rozwojowych. Kontynuowane będą również prace nad telefonami Google Nexus.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Motorola radzi, aby telefon owijać wokół nadgarstka. Czy tak wygląda przyszłość?

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że przejęcie firmy Motorola Mobility ma pozwolić na przyspieszenie rozwoju nie tylko samego środowiska Android, ale także całego ekosystemu rozwiązań związanych z platformą mobilną Google. "Przejęcie spółki Motorola Mobility przyczyni się do istotnego rozwoju środowiska Android, rozwiązań przeznaczonych dla tej platformy, a także do zwiększenia konkurencji na rynku urządzeń mobilnych" - czytamy w oświadczeniu kierownictwa Google. Nieoficjalnie mówi się natomiast, że amerykański gigant zamierza w pierwszej kolejności wykorzystać zasoby przejęte wraz z firmę Motorola Mobility do przyspieszenia rozwoju wersji środowiska Android przeznaczonych dla urządzeń typu tablet.

Fuzja ma zostać sfinalizowana najpóźniej na początku przyszłego roku. Wedle zapowiedzi po zamknięciu transakcji firma Motorola Mobility będzie funkcjonować jako niezależny podmiot. Nie ujawniono jednak szczegółowych planów dotyczących poszczególnych linii produktowych firmy Motorola Mobility. Wydzielona z koncernu Motorola spółka poza urządzeniami mobilnymi specjalizuje się także w rozwiązaniach IPTV oraz elektronice użytkowej. Warto dodać, że według analityków firmy Gartner w drugim kwartale br. koncern Motorola zajął 8. pozycję wśród największych producentów telefonów komórkowych. Za najpopularniejszy system operacyjny uznano natomiast środowisko Android. Z oprogramowania opracowanego przez firmę Google korzystało 43 proc. urządzeń klasy smartphone sprzedanych w okresie od kwietnia do czerwca 2011 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200