Google i Spotify doszły do porozumienia w sprawie alternatywnej formy płatności akceptowanej przez Google Play

Obie firmy poinformowały wczoraj, że kolejna wersja aplikacji Spotify umieszczanych w sklepie Google Play pozwoli jego użytkownikom rejestrować się i płacić za nie bezpośrednio jej właścicielowi, czyli firmie Spotify.

Źródło: Google

Posunięcie to jest jak dotąd jednym z największych ustępstw ze strony wiodącego sklepu oferującego aplikacje mobilne, który do tej pory nie wyrażał zgody na to, aby był pomijany przy rozliczaniu się za aplikacje. Porozumienie obu firm wywrze na pewno dużą presję na Apple. Firma ta zdecydowanie sprzeciwia się temu, aby operacja naliczania opłat w jej sklepie App Store była realizowana przez strony trzecie.

Obecnie użytkownicy, którzy pobrali aplikację Spotify ze Sklepu Google Play, będą mieli możliwość zapłaty za pomocą systemu płatności Spotify lub Google Play Billing. Standardowy model płatności oferowany przez Google Play dalej będzie dostępny. Po raz pierwszy te dwie opcje będą działać obok siebie w jednej aplikacji.

Zobacz również:

  • Kolejny kraj dołączył do sankcji nałożonych na Chiny
  • Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]

Zapewni to każdemu użytkownikowi swobodę działania przy subskrybowaniu i dokonywaniu zakupów za pomocą wybranej przez siebie opcji płatności bezpośrednio w aplikacji Spotify. Umowa przewiduje, że Spotify będzie mógł bez przeszkód komunikować się z użytkownikami np. w sprawie firmowej usługi subskrypcji Premium, czy promować rabaty i ogłaszać promocje.

W nadchodzących miesiącach Spotify i Google będą ze sobą cały czas współpracować, starając się udoskonalić to zupełnie nowe dla nich środowisko finansowe. Będzie to szczególnie cenne doświadczenie dla firmy Google, która wprowadzi prawdopodobnie w przyszłości taki model opłat również za aplikacje umieszczane w jego sklepie przez inne firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200