Google chce zapewnić tej grupie użytkowników dodatkową ochronę

Firma ogłosiła kilka dni temu, że pracuje nad nowymi funkcjami, które zapewnią bezpieczeństwo osobom należącym go grupy wysokiego ryzyka, do której firma zalicza znane publicznie osoby, a więc np. polityków, dziennikarzy, artystów czy aktywistów społecznych.

Foto: fauxels/Pexels

Data ogłoszenia tej decyzji nie wydaje się być przypadkowa, gdyż Google wcześniej informował, że wiele tysięcy użytkowników jego pocztowej usługi Gmaila zostało ostatnio zaatakowanych przez malware, którego twórcą jest sponsorowana przez rząd, znana od kilku lat rosyjska grupa hakerów APT28.

Wraz z ogłoszeniem tej decyzji Google informuje na swoim blogu, że hakerzy atakują coraz częściej wpływowe i znane publicznie osoby i grupy, co zmusiło ją do podjęcia wysiłków mających na celu zapobiec tego rodzaju zdarzeniom. Firma powołała więc do życia specjalny zespół, który zajmie się wykrywaniem i powstrzymywaniem najbardziej wyrafinowanych ataków na systemy IT.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Rekordowe koszty naruszenia danych

Nowe funkcje zostaną wprowadzone do funkcjonującej już od kilku lat firmowej platformy APP (Advanced Protection Program). Użytkownicy, którzy zarejestrują się w aplikacji APP, są chronieni przed szeroką gamą zagrożeń internetowych, w tym przed wyrafinowanymi atakami typu phishing, przed złośliwym oprogramowaniem oraz przed nieautoryzowanym dostępem do ich kont osobistych (takich jak Gmail czy Drive). Ważne w przypadku tego rozwiązania jest to, że w miarę pojawiania się nowych zagrożeń APP ewoluuje, aby zapewnić użytkownikom najnowsze techniki zabezpieczenia się przed atakami hakerów.

Google ogłosiło w związku z tym nowe partnerstwa. Pierwsze z IFES (International Foundation for Electoral Systems), drugie z UN Women, a trzecie z DDC (Defending Digital Campaigns). Firma zamierza współpracować z IFES nad globalnym programowaniem bezpieczeństwa edukacyjnego dla pracowników i grup zajmujących się prawami człowieka, zapewniając bezpłatne klucze bezpieczeństwa uczestnikom globalnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Google planuje rozszerzyć współpracę z grupą poprzez udostępnianie kluczy Titan Security i materiałów edukacyjnych do szkoleń użytkowników wysokiego ryzyka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200