Google chce wzmocnić bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Google udostępni wkrótce użytkownikom przeglądarki Chrome nowe narzędzie, które pomoże im konfigurować ustawienia bezpieczeństwa. Ma ono formę przewodnika, który objaśnia użytkownikowi krok po kroku zawiłości tej procedury, tak aby nie popełnił żadnej poważnej pomyłki.

Grafika: Google

Przewodnik został opracowany przez informatyków pracujących w dziale GSEC (Google Safety Engineering Center; globalne centrum inżynierii prywatności i bezpieczeństwa) i można go będzie uruchamiać po kliknięciu trzech kropek widocznych w górnym prawym rogu okna przeglądarki, a następnie wybierając po kolei opcje Ustawienia, Prywatność i bezpieczeństwo i Przewodnik prywatności.

Przewodnik zawiera wyjaśnienia dotyczące plików cookie, synchronizacji historii, bezpiecznego przeglądania oraz ulepszeń znajdujących się w mechanizmach wyszukiwania i przeglądania. Google zapowiada, że zamierza dodawać z upływem czasu do przewodnika kolejne porady, sugerując się uwagami użytkowników używających przeglądarki Chrome.

Zobacz również:

Nowy przewodnik wydaje się być dobrym pomysłem, ale użytkownik nie znajdzie w nim porad dotyczących takich tematów, jak ustawienia DNS, używanie telefonów jako kluczy bezpieczeństwa czy zarządzanie uprawnieniami przyznanymi witrynom. Szczególnie przydatna byłaby też strona informująca użytkownika, które witryny mają uprawnienia do wysyłania powiadomień, ponieważ nie jest zawsze do końca jasne. Można mieć tylko nadzieję, że z czasem Google uzupełni te braki i wprowadzi do przewodnika kolejne tematy.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach Google pracował nad wieloma innymi rozwiązaniami, które wzmacniają bezpieczeństwo użytkowników przeglądarki Chrome. Firma zaczęła np. testować nową wersję piaskownicy obsługującej przeglądarkę. To rozwiązanie noszące nazwę Privacy Sandbox. Projektując to narzędzie, firma sygnalizuje, że zamierza zrezygnować z narzędzi zarządzających reklamami, a ich miejsce zajmie zupełnie nowy mechanizm.

Użytkownicy przeglądarki Chrome muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż Google zapowiada, że nowy przewodnik dotyczący prywatności zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom tego narzędzia w nadchodzących tygodniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200