Google celuje w MS Office

W tym tygodniu ma zostać zaprezentowany pakiet Google Apps for Your Domain - zestaw darmowych aplikacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Według analityków będzie on stanowić bezpośrednią konkurencję dla Microsoft Office.

W skład pakietu wchodzą: konto Gmail z obsługą domeny firmy, kalendarz, komunikator oraz narzędzie do tworzenia stron WWW. Wszystkie aplikacje zostały zaprezentowane przez Google wcześniej, teraz jednak zostaną wzbogacone o narzędzia dla administratorów, umożliwiające m.in. zarządzanie wieloma kontami użytkowników.

Zarówno aplikacje jak i dane o użytkownikach firm, które zdecydowały się na usługę będą przechowywane na serwerach Google. Administracja jest ograniczona do minimum. Aby mieć dostęp do aplikacji użytkownik potrzebuje tylko komputera z dostępem do internetu i nowoczesną przeglądarką WWW. - Naszym celem było udostępnienie narzędzi do współpracy takim firmom, które nie mogą pozwolić sobie na własne działy IT, lub pieniądze chcą przeznaczyć na inne rzeczy - powiedział Rajen Sheth, product manager Google Apps for Your Domain.

Zobacz również:

  • Usługa Google Domain wkroczyła w nową fazę

Do końca tego roku pakiet ma zostać uzupełniony o edytor tekstu Writely oraz arkusz kalkulacyjny Spreadsheets. Wtedy dokumenty w formatach MS Excel i Word będą domyślnie otwierały się w aplikacjach Google.

Usługa Google Apps for Your Domain jest dostępna za darmo, opatrzona reklamami. Jednak Google myśli również o obsłudze dużych firm i przygotowuje płatną wersję pakietu - z telefoniczną pomocą techniczną, gwarantowanymi poziomami wydajności i zaawansowanymi narzędziami dla administratorów.

Wersja beta pakietu dostępna jest pod adresem https://www.google.com/a/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200