Google Maps: nowa funkcja Immersive View jest już dostępna w pierwszych pięciu miastach

Google ogłosiło na początku tego tygodnia w Paryżu (na swojej firmowej konferencji), że wprowadza do aplikacji Google Maps nowe funkcje, z których najważniejsza nosi nazwę Immersive View i została stworzona z myślą o tym, aby ułatwić użytkownikom podróżowanie, poprzez możliwość lepszego poznania odwiedzanych miejsc.

Grafika: Google

W pierwszym etapie wdrożenia funkcji mogą z niej korzystać użytkownicy odwiedzający pięć miast: Londyn, Los Angeles, Nowy Jork, San Francisco i Tokio. Google ogłosiło w czerwcu 2022 roku, że zaczyna pracować nad tą funkcją. Teraz spełnia tę obietnicę, zapowiadając jednocześnie, że w nadchodzących miesiącach będzie ona dostępna w kolejnych miastach, w tym w Amsterdamie, Dublinie, Florencji i w Wenecji. Można mieć nadzieję, że z czasem w grupie tej pojawi się też Warszawa.

Immersive View jest mocno zmodyfikowaną i ulepszoną funkcją Street View, łącząc miliardy zdjęć lotniczych danego miasta, tworząc w ten sposób ich udoskonalony cyfrowy model. Na model ten Google nakłada następnie całą gamę uzupełniających informacji, tworząc w ten sposób wirtualny obraz danego miejsca. Można wtedy wirtualnie szybować nad budynkiem i sprawdzać, gdzie znajdują się drzwi czy sklepy. Można też zobaczyć, jak wygląda otoczenie budynku o różnych porach dnia i jaka będzie pogoda. Immersive View może również pokazywać znajdujące się w okolicy restauracje i pozwoli nam zajrzeć do ich wnętrza (opcja Indoor Live View), aby sprawdzić czy odpowiada nam ich wystrój.

Zobacz również:

  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
  • Mapy Apple z błędem umożliwiającym gromadzenie lokalizacji

Funkcji Immersive View można używać do planowania wycieczek i odwiedzania muzeów, galerii czy wystaw. Użytkownik ma też do dyspozycji suwak czasu, którego można użyć do wyświetlenia widoków lokalizacji o różnych porach dnia. Wszystkie te funkcje obsługują nowatorskie technologie, takie jak NeRF (Neural Radiance Fields), które wykorzystują sztuczną inteligencję, renderując w odpowiedni sposób dane otoczenie poprzez mapowanie kolorów i światła z wielu nieruchomych obrazów wykonywanych pod różnymi kątami, tworząc w ten sposób udoskonalony obraz 3D.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200