Google Apps dla korporacji bez rocznego abonamentu

Przedstawiciele koncernu Google zapowiedzieli wprowadzenie elastycznego planu rozliczeń za wykorzystywanie korporacyjnej wersji oprogramowania biurowego pakietu Google Apps. Zmiany dotyczyć mają m.in. uproszczenia i uelastycznienia płatności za korzystanie z aplikacji biurowych. Pięciokrotnie zmniejszy się jednak limit bezpłatnych kont dla nowych użytkowników korporacyjnej wersji Google Apps.

Wedle zapowiedzi zmiany mają na celu uelastycznienie korporacyjnej oferty oprogramowania biznesowego Google Apps. Zniesienie obowiązku zawierania rocznych umów na korzystanie z pakietu Google Apps oznacza, że wszystkie rozliczenia w ramach nowego planu abonamentowego będą w całości realizowane w cyklu miesięcznym. Nowy plan rozliczeniowy ma zostać wprowadzony w ciągu kilku tygodni. Z oficjalnych informacji wynika, że miesięczne opłaty za dostęp do wszystkich aplikacji pakietu Google Apps dla jednego użytkownika będą oscylować w granicach 5 USD. W odróżnieniu od dotychczasowych zasad, w ramach nowego programu rozliczeniowego opłaty będą pobierane z dołu - po zakończeniu każdego miesiąca. Równolegle oferowany będzie dotychczasowy plan rozliczeniowy. W ramach rocznego kontraktu 12-miesięczny dostęp dla jednego użytkownika korporacyjnego kosztuje 50 USD. Nowa oferta będzie dostępna dla wszystkich przedsiębiorstw. Przedstawiciele kierownictwa Google spodziewają się jednak, że będzie ona szczególnie atrakcyjna dla małych firm, charakteryzujących się dużymi fluktuacjami zatrudnienia. Przedstawiciele Google zapowiadają również uproszczenia w zakresie płatności za korzystanie z aplikacji pakietu Google Apps.

Jednocześnie władze Google zapowiadają znaczne zmniejszenie liczby bezpłatnych kont korporacyjnej wersji Google Apps. Wedle zapowiedzi wszystkie firmy, które zdecydują się na korzystanie z oprogramowania biurowego Google po 10 maja 2011 roku otrzymają do dyspozycji jedynie 10 bezpłatnych kont. Dotychczas za darmo z aplikacji Google korzystać mogło aż 50 użytkowników z jednej firmy. Nowe ograniczenie nie będzie jednak dotyczyło organizacji nonprofit, jednostek edukacyjnych i firm, które zawarły stosowne umowy przed 10 maja br.

Zobacz również:

  • Sprzedaż infrastruktury chmurowej stale wzrasta
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Zdaniem analityków decyzja o wprowadzeniu bardziej elastycznej formy rozliczeń jest podyktowana chęcią podniesienia konkurencyjności pakietu Google Apps względem rozwijanego przez Microsoft oprogramowania Office 365. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami władz koncernu Microsoft oferta korporacyjna zakłada m.in. możliwość zakupu podstawowej, ograniczonej wyłącznie do poczty elektronicznej, funkcjonalności pakietu Office 365 za 2 USD miesięcznie dla jednego użytkownika. Najtańszy zestaw funkcjonalności m.in. edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i aplikacji do tworzenia prezentacji dla jednego użytkownika ma zaś kosztować ok. 6 USD miesięcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200