Godzenie sprzecznych interesów

Komu priorytet, komu?

Niemniej, aby rzeczywiście zrealizować system preferowania niektórych pakietów sieciowych według nadanych im priorytetów, konieczne jest, by nowe routery i przełączniki sieciowe były wyposażone w niezależne bufory danych (dla każdego z portów), kolejkujące w razie potrzeby przesyłane pakiety, które nie mogą być przesłane od razu ze względu na równoległą transmisję danych o wyższym priorytecie.

Jeśli bowiem standardowy przełącznik, wyposażony w bufor, zostanie przeciążony, wszystkie pakiety muszą czekać na swoją "kolejkę" i w efekcie spowalniana jest cała transmisja. Przełączniki mające niezależne bufory mogą, nawet po ich przeciążeniu, "puszczać" pakiety sieciowe o najwyższych priorytetach w pierwszej kolejności.

Specyfikacja 802.1p określa sposób, w jaki należy rozdzielić i przyporządkować do kolejek osiem dostępnych klas priorytetów w przypadku posiadania urządzeń sieciowych oferujących dwie, trzy, cztery lub większą ilość kolejek dla każdego z portów sieciowych.

Integracja LAN i WAN

Kolejnym działaniem zmierzającym do automatyzacji dystrybucji informacji o priorytetach sieciowych będzie integracja sieci komputerowych z usługami katalogowymi. Dzięki niej administrator w scentralizowany sposób będzie mógł tworzyć i rozsyłać konfigurację, odpowiadającą prowadzonej polityce sieciowej. Możliwe będzie także szybkie reagowanie na zauważalne w sieci niekorzystne tendencje (np. zbyt dużo ruchu o wysokim priorytecie).

Ważną czynnością będzie także zintegrowanie priorytetów sieciowych sieci LAN z analogicznymi rozwiązaniami, stosowanymi w sieciach WAN. Może to być osiągnięte dzięki powiązaniu ich z usługami QoS (Quality-of-Service) w sieciach ATM i TOS (Type of Service) w sieciach pakietowych IP. Wykorzystanie pól Type of Service dostępnych w pakietach protokołu IPv4 (zatwierdzonego jeszcze w 1981 r.) jest przedmiotem dyskusji grupy roboczej Differentiated Services (skrótowo nazywanej Diff-Serv) wchodzącej w skład komitetu normalizacyjnego IETF.

Jednak integracja priorytetów w sieciach LAN i WAN to dosyć odległa przyszłość. Istotne jest to, że usystematyzowano nareszcie zasady przyznawania i egzekwowania priorytetów w sieciach lokalnych, co może znacznie przyspieszyć rozwój nowych usług niemożliwych dotąd do realizacji ze względu na ograniczenia stwarzane przez sieć komputerową.


TOP 200