Gobi - konkurencja dla Wi-Fi i WiMAX

Qualcomm opracował bezprzewodowy moduł o nazwie Gobi, przeznaczony do instalowania w notebookach. Może obsługiwać połączenia 3G i 2G (w tym technologie CDMA2000, UMTS i HSPA), stanowiąc alternatywę dla technologii mobilnych typu Wi-Fi czy nawet WiMAX.

Qualcomm informuje, że modułami Gobi zainteresowana jest firma Dell, która zamierza je instalować w produkowanych przez siebie notebookach. Będą to w pierwszym etapie notebooki linii Latitude i Precison, które wejdą na rynek prawdopodobnie pod koniec br. Podobne plany ma również inny wiodący producent notebooków, firma HP.

Użytkownicy notebooków wyposażonych w interfejs Gobi będą mogli korzystać z usług sieci opartych na technologii EV-DO (amerykańscy operatorzy Verizon Wireless i Sprint Nextel) oraz sieci opartych na technologii UMTS HSPA (europejski operator Vodafone). Obecnie użytkownicy, którzy chcą korzystać z usług sieci opartych na tych technologiach, muszą instalować w swoich notebookach dwa różne interfejsy bezprzewodowe.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Platformą Gobi można zarządzać za pomocą oprogramownia, przełączając się między różnymi operatorami. Tak więc po notebookach wyposażonych w interfejs Wi-Fi czy WiMAX, przychodzi czas na notebooki wyposażone w interfejs obsługujący połączenia EV-DO i HSPA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200