Gmina w zasięgu

Na potrzeby Urzędu Gminy w podwarszawskiej Zielonce Crowley Data Poland zbudował pierwszą w Polsce sieć opartą na technologii "preWiMAX".

Na potrzeby Urzędu Gminy w podwarszawskiej Zielonce Crowley Data Poland zbudował pierwszą w Polsce sieć opartą na technologii "preWiMAX".

Sieć zbudowana przez Crowley Data Poland (CDP) w Zielonce pod Warszawą nie opiera się na technologii w pełni zgodnej ze standardem WiMAX. Takie urządzenia będą dostępne dopiero pod koniec 2005 r. CDP wykorzystał urządzenia nadawcze i anteny opracowane przez firmę Aperto Networks, które są "prawie zgodne" z tym standardem. Będzie je można też w pełni dostosować do niego, gdy na rynek trafią pierwsze układy radiowe zgodne z WiMAX.

Gmina w zasięgu

Zbigniew Szyszniewski, dyrektor Działu Implementacji Usług i Utrzymania Sieci Abonenckiej w Crowley Data Poland

Instalacja stworzona na potrzeby Urzędu Gminy Zielonka składa się z jednej stacji bazowej i sześciu urządzeń odbiorczych rozlokowanych w budynkach należących do Urzędu Gminy, m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego, Urzędu Stanu Cywilnego, Archiwum i kilku innych. Podstawową funkcją spełnianą przez sieć bezprzewodową jest transfer danych z kamer systemu monitoringu miejskiego. W tej samej sieci funkcjonuje jednak także poczta elektroniczna i inne aplikacje. Dla każdej z nich zdefiniowano oddzielną podsieć wirtualną (VLAN) z gwarancją pasma.

Wybór WiMAX na potrzeby Urzędu Gminy Zielonka był podyktowany przede wszystkim oddaleniem od siebie należących do niego budynków. Dzięki możliwościom tej technologii zbudowana sieć bezprzewodowa objęła zasięgiem całą gminę. Ponieważ urząd działa tylko do 16.00, w przyszłości być może część gminnego pasma po tej godzinie będą mogły użytkować szkoły.

Mity kontra realia

Wdrożenie "preWiMAX" w Zielonce pokazało realne możliwości tej technologii. Potwierdziły się informacje, że nominalne wartości przepływności sieci i jej zasięgu (70 Mb/s, 30-40 km) w aktualnie dostępnych rozwiązaniach są teoretyczne. "Po pierwsze, wraz ze zwiększaniem zasięgu spada efektywna przepustowość i odwrotnie. Fizyki nie da się oszukać. Po drugie, komunikacja WiMAX odbywa się w trybie Time Division Duplex, co pozwala na wyższe wykorzystanie pasma i jego asymetryczny podział. W konsekwencji jednak efektywność w tym zakresie zależna jest od szerokości dostępnego pasma - to ono decyduje o wielkości parametru końcowego. Poza tym, podając te parametry zawsze trzeba zdefiniować przy jakich warunkach można je osiągnąć, w tym dostępną szerokość kanału i moc, wtedy dopiero można mówić o osiągach" - mówi Zbigniew Szyszniewski, dyrektor Działu Implementacji Usług i Utrzymania Sieci Abonenckiej w Crowley Data Poland.

Na potrzeby projektu Urząd Gminy Zielonka zakupił w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty wycinek pasma radiowego o szerokości 16 MHz w paśmie 5,8-5,9 GHz. "Każdy megaherc to, w zależności od innych parametrów, 2-3 Mb/s przepływności. Sieć w Zielonce została zaprojektowana tak, aby w każdym miejscu na terenie gminy dostępna była założona przepływność 512 Kb/s" - wyjaśnia Zbigniew Szyszniewski. Najbardziej oddalony budynek gminy leży w odległości ok. 12 km od nadajnika i tam również warunki te są spełnione. Nie jest to jednak szczyt możliwości technologii WiMAX. Testy prowadzone za granicą pokazywały, że efektywny zasięg łączności tego typu może wynosić ok. 20 km. "Zielonka jest położona blisko Warszawy, w której panuje tłok w eterze. Aby więc nie naruszać warunków koncesji i nie zakłócać łączności w gminach ościennych, musieliśmy odpowiednio nachylić anteny. W gminach o mniejszym natężeniu łączności radiowej zasięg mógłby być większy" - potwierdza Zbigniew Szyszniewski.

Zalety WiMAX

Urząd Gminy Zielonka zdecydował się na wdrożenie sieci bezprzewodowej, licząc na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Aby było to możliwe, trzeba było wdrożyć system zdolny obsłużyć jednocześnie co najmniej 2000 użytkowników. Był to jeszcze jeden argument przemawiający za technologią WiMAX. Aperto Networks oferuje anteny sektorowe zawężające wiązkę do 90, 60, a nawet do 30 stopni. Możliwość zastosowania 12 sektorów w ramach jednej stacji bazowej to jedna z większych zalet WiMAX. Technologia ta jest także atrakcyjna z powodu relatywnie małego wpływu na jakość transmisji przeszkód w terenie i odporności na odbicia sygnału. "W jednej z lokalizacji nie mamy bezpośredniej widoczności z terminalem ze względu na drzewa, ale mimo to łączność działa bez zarzutu - sygnał jest odbijany przez przeszkody terenowe i dociera tam, gdzie trzeba" - twierdzi Zbigniew Szyszniewski.

Technologia WiMAX okazała się atrakcyjna również dla operatora, choć może nie w takim stopniu, jak wstępnie przewidywano. Urządzenia nadawcze dla stacji bazowej wraz z licencjami na oprogramowanie zarządzające kosztują od kilku do kilkudziesięciu tys. USD. Są więc kilkakrotnie tańsze niż rozwiązania LMDS. Cena terminali abonenckich waha się zaś od 800 USD do 1300 USD. "Na zakupie urządzeń WiMAX można oszczędzić względem technologii konkurencyjnych. Bardzo liczymy na to, że w przyszłym roku - ze względu na zaangażowanie Intela - cena terminali abonenckich spadnie nawet do 250-600 USD. To jest podstawowa oszczędność, która równocześnie ułatwi pozyskanie klientów. Druga konkretna oszczędność to przestrzenna pojemność sieci. Za pośrednictwem jednej stacji bazowej WiMAX można obsłużyć wielu użytkowników, więc nie trzeba ich budować zbyt dużo" - mówi Zbigniew Szyszniewski. "Na instalacji, konfiguracji, serwisie, usługach dodatkowych oszczędzić się nie da - te koszty są niezależne od technologii" - dodaje.

Przetarg na częstotliwości WiMAX

Jak podała Gazeta Wyborcza, amerykański pionier w dziedzinie łączności bezprzewodowej Craig McCaw zamierza zainwestować w Polsce w szerokopasmowy Internet. W grę wchodzi technologia WiMAX. Craig McCaw weźmie udział w przetargu na kanały radiowe w paśmie 3,6-3,8 GHz zorganizowanym przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Przetarg ma wyłonić maksymalnie trzech operatorów bezprzewodowego Internetu, którzy mogliby budować swe sieci również w regionach słabiej zurbanizowanych. W pierwszym również wybrano trzy firmy - NASK, E-Internets i Polska Telefonia Cyfrowa.

URTiP poinformował, że o pasmo walczą: NASK, Netia, PTK Centertel oraz firma Clearwire Polska. Właścicielem tej firmy od roku jest właśnie Craig McCaw, który w latach 90. XX w. stworzył pierwszą amerykańską sieć komórkową McCaw Cellular. Sprzedał ją następnie w 1994 r. spółce AT&T Wireless, inkasując 11,5 mld USD. Craig McCaw uchodzi za wizjonera nowych technologii. Nieoficjalnie mówi się, że Clearwire Polska odkupiła od E-Internets kanały częstotliwości niezbędne do budowy sieci WiMAX.


TOP 200