Gmail w nowej odsłonie

Google zaprezentowało przedwczoraj podczas firmowej konferencji Cloud Next nową wersję swojej pocztowej aplikacji Gmail, wprowadzając niej szereg rozwiązań – takich jak np. ścisła integracji różnych narzędzi – dzięki którym może się ona stać dla firm swego rodzaju hubem integrującym wiele usług komunikacyjnych.

Gmail

Odnowiony Gmail może pełnić rolę centrum obsługującym szeroko rozumianą współpracę z innymi jego użytkownikami, zapewniając bezpośrednio z poziomu klienta poczty e-mail dostęp do komunikacji wideo, do czatu oraz do usługi udostępniającej innym użytkownikom pliki oraz inne zasoby systemu IT.

W opinii analityków Google zdecydował się na taki krok mając nadzieję, że odnowiony Gmail stawi z powodzeniem czoła jednemu ze swoich największych konkurentów, jakim jest opracowana przez Microsoft usługa Teams. Ma on też na celu wzmocnienie pozycji tej aplikacji w odniesieniu dla wielu innych nowych aplikacji tego typu, które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku IT.

Zobacz również:

Część zmian wprowadzonych do nowej usługi Gmail obejmuje zaktualizowaną aplikację mobilną z szybkim dostępem do takich funkcji, jak Mail, Chat, Rooms i Meet, za pomocą czterech przycisków widocznych na dowolnym pasku menu. I tak funkcja Rooms, podobnie jak ma to miejsce w przypadku aplikacji Slack, pozwoli np. użytkownikom odnowionego Gmaila uruchamiać bezpośrednio czat grupowy.

Google chce też ułatwić możliwość szybkiego przełączania się między aplikacjami użytkownikom tej wersji usługi Gmail, która jest uruchamiana z przeglądarki. Użytkownik może wtedy przejść szybko z czatu tekstowego na rozmowę wideo lub przenieść aktualną rozmowę z poczty e-mail do pokoju rozmów. Celem takiego rozwiązania jest danie użytkownikowi możliwości prowadzenia rozmów w najbardziej dla niego odpowiednim kanale, niezależnie od tego czy jest to czat realizowany czasie rzeczywistym, sesja wideo, czy e-mail przesyłający wiadomości w trybie asynchronicznym.

Nowy Gmail jest obecnie dostępny w edycji „preview” (wersja zapoznawcza do testowania, do której dostęp ma ograniczona liczba użytkowników). Jednocześnie Google obiecuje, że już w nadchodzących tygodniach zapewni do niego dostęp kolejnym grupom użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200