Gmail na aukcji, czyli ile kosztuje darmowe konto?

Na początku kwietnia internautów zelektryzowała informacja, ze Google zamierza udostępnić darmowe konta pocztowe o pojemności 1 GB. Firma rozpoczęła już zamknięte testy darmowych kont pocztowych Gmail - prawie jednocześnie w amerykańskich serwisach aukcyjnych pojawiły się oferty sprzedaży kont e-mail w domenie gmail.com. Okazało się, że niektórzy internauci są skłonni zapłacić nawet 150 USD za darmowe konto.

Pojawienie się ofert sprzedaży kont możliwe było dzięki temu, że każdy oficjalny tester usługi Gmail miał możliwość "zaproszenia" do korzystania z konta dwóch dodatkowych użytkowników. Większość osób testujących nową usługę Google'a wybrała rodzinę i znajomych - niektórzy postanowili jednak dorobić i wystawili konta na sprzedaż.

Gmail na aukcji, czyli ile kosztuje darmowe konto?

Jedna z ofert sprzedaży konta w domenie Gmail.com

W tej chwili w serwisie aukcyjnym eBay znaleźć można około 300 ofert sprzedaży kont w domenie Gmail - dzielą się one na dwie kategorie: oferty umożliwiające stworzenie nowego konta lub oferty sprzedaży konta o ustalonej już nazwie. Średnia cena to 20 - 50 USD (oznacza to, że konta staniały - jeszcze tydzień temu ich cena z reguły przekraczała 100 USD).

Zobacz również:

  • Z szyfrowania CSE mogą korzystać kolejne grupy użytkowników usług Google
  • Orange kolejnym operatorem wyłączającym 3G w Polsce

Przedstawiciele Google na razie oficjalnie nie skomentowali zjawiska sprzedaży ich kont pocztowych - rzeczniczka firmy ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że "firmie schlebia tak duże zainteresowanie jej produktem".

Warto przypomnieć, że nowa usługa Google wzbudza nie tylko entuzjazm, ale także liczne wątpliwości. Organizacje zajmujące się ochroną prywatności i prawami konsumentów mają zastrzeżenia co do mechanizmu, który firma chce wykorzystać do umieszczania reklam w wiadomościach e-mail (specjalny system ma skanować treść wszystkich e-maili i po znalezieniu określonych "słów kluczowych" umieszczać w wiadomości reklamy). Ich zdaniem, takie rozwiązanie w drastyczny sposób naruszać będzie prywatność internautów.

Więcej informacji o usłudze Gmail:

http://www.idg.pl/news/65326.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200