Główny trend: wirtualizacja

EMC rozbudowuje swoją ofertę pamięci masowych. Do portfolio producenta trafiła nowa macierz CLARiiON AX4, zintegrowana ściśle z platformą wirtualizacyjną VMware oraz nowa wersja oprogramowania EMC Invista do wirtualizacji. Przełomem jest zapowiedź pierwszych napędów SSD z pamięciami flash, które będą mogły być instalowane w macierzach EMC Symmetrix DMX-4.

Symmetrix z dyskami SSD

EMC jest pierwszą na rynku pamięci masowych firmą, która umożliwia instalację - obok dotychczasowych dysków Fibre Channel i Serial ATA - pamięci flash w swoich macierzach dyskowych z rodziny Symmetrix DMX-4. Będą to napędy typu EFD (Enterprise Flash Drive), które zawierają pamięci NAND/flash. Umożliwi to znacznie szybsze wykonywanie operacji (skrócony jest czas dostępu do danych) oraz oszczędność energii elektrycznej (przechowanie jednego terabajta danych w tej macierzy na dyskach flash jest związane z poborem 38% mniej energii). Dyski o pojemnościach 73 i 146 GB mają być dostępne pod koniec pierwszego kwartału br.

Testy systemu DMX-4 wykorzystującego pamięci flash trwały przez cały ostatni rok - sprawdzano przede wszystkim wydajność macierzy z dyskami SSD w pracy pod dużym obciążeniem. Wyniki testów pokazały, że przetwarzanie transakcyjne w macierzy z dyskami flash może odbywać się nawet 10-krotnie szybciej.

Aby uzyskać odpowiednią wydajność, napędy SSD musiały być odpowiednio przygotowane. Zastosowano w nich technologię komórek pamięci flash umieszczonych na jednej warstwie połączoną z nowymi, zaawansowanymi kontrolerami pamięci. Zoptymalizowano także działające na macierzy DMX-4 oprogramowanie, wprowadzając do niego funkcje zarządzania przenoszeniem danych pomiędzy pamięciami flash oraz dyskami Fibre Channel i Serial ATA.

EMC wprowadził także do macierzy linii Symmetrix opcje wykorzystujące technologię typu "thin provisioning" (nazwał ją Virtual Provisioning), która pozwala użytkownikom alokować w elastyczny sposób zasoby pamięci wraz ze zmieniającymi się dynamicznie wymaganiami stawianymi przez aplikacje. Technologia Virtual Provisioning będzie stosowana we wszystkich rodzajach macierzy Symmetrix, w tym w najnowszych macierzach Symmetrix DMX-4. Będą ją wspierać programy używane do zdalnego i lokalnego replikowania danych, np. SRDF (Symmetrix Remote Data Facility) oraz TimeFinder .

Wraz z wprowadzeniem do swoich produktów napędów SSD oraz technologii Virtual Provisioning, EMC zwiększa też pojemność dysków twardych instalowanych w macierzach, zastępując dyski 500 GB dyskami SATA o pojemności 1 TB. Macierze Symmetrix mogą być obecnie stosowane we wszystkich trzech warstwach systemów pamięci masowych: w warstwie 0 (pamięci flash), w warstwie 1 (napędy Fibre Channel) i w warstwie 2 (napędy SATA). EMC podaje również, że macierze DMX-3 i DMX-4 wspierają obecnie protokoły IPv6 (Internet Protocol version 6) i IPsec (IP Security).

Pełniejsza wirtualizacja

W sprzedaży pojawiła się także nowa wersja oprogramowania EMC Invista służącego do wirtualizacji sieci pamięci masowej (SAN), które łączy oprogramowanie i sprzęt EMC z inteligentnymi przełącznikami sprzętowymi do sieci SAN firm Brocade i Cisco.

Najnowsza wersja rozwiązania EMC Invista posiada certyfikat zgodności z oprogramowaniem VMware ESX Server 3.0.2. Zastosowano w niej także nowy rozproszony klaster CPC (control path cluster), który zapewnia nieprzerwane działanie infrastruktury (umożliwia oddzielenie i obsługę węzłów klastra CPC na dystansach kampusowych, co umożliwia działanie rozwiązania Invista w przypadku lokalnej awarii). Zwiększono też dwukrotnie liczbę obsługiwanych wirtualnych wolumenów i elementów pamięci masowej oraz pięciokrotnie liczbę jednoczesnych sesji wirtualizacji.

Rozwiązanie Invista jest operacyjnie kompatybilne z wieloma produktami. Teraz zapewnia również obsługę macierzy dyskowych z serii IBM DS4000 oraz oprogramowania do zarządzania ścieżkami HP PVLinks i SUN MPxIO. Od października 2006 r. można je zintegrować z oprogramowaniem RecoverPoint, co zapewnia heterogeniczną obsługę replikacji zasobów wirtualnych na fizyczne oraz wirtualnych na wirtualne.

Stworzona dla VMware'a

Nowa macierz EMC - CLARiiON AX4 - jest skalowalna od trzech do 60 TB pamięci dyskowej. To pierwsze urządzenie tego producenta, które współpracuje z dyskami Serial Attached SCSI (SAS). Macierz - przeznaczona dla małych i średnich firm - daje też możliwość korzystania z zaawansowanych aplikacji do zarządzania pamięciami masowymi, dostępnych dotychczas tylko dla większych rozwiązań.

Główny trend: wirtualizacja

CLARiiON AX4 jest dostarczany z czterema dyskami. Cały system można rozbudowywać, finalnie łącząc ze sobą 5 modułów, każdy zawierający 12 napędów dyskowych (aby macierz rozbudować, należy wyposażyć ją w dodatkowy kontroler). W macierzy można umieszczać dyski SATA o pojemności 750 GB (od marca także modele 1 TB) oraz SAS o pojemnościach 146, 300 i 400 GB. W każdym module można mieszać dyski Serial ATA i Serial Attached SCSI. AX4 może być wyposażony w interfejsy Fibre Channel lub iSCSI - bez różnicy w cenie. Rozwiązanie wspiera systemy Windows, Linux, Netware, Solaris, IBM AIX, HP-UX oraz platformę wirtualizacyjną VMware.

Unikalną cechą macierzy CLARiiON AX4 jest głęboka integracja z platformą wirtualizacyjną VMware, której EMC jest właścicielem. EMC gwarantuje dostępność macierzy CLARiiON AX4 na poziomie 99,999%, co jest bardzo ważnym czynnikiem dla wirtualnych platform. Funkcjonalność wirtualnych LUN-ów umożliwia przenoszenie wirtualnych maszyn pomiędzy dyskami SAS i SATA (w zależności od wymaganej wydajności względem wirtualnej maszyny, którą przenosimy). Dodatkowo usługa metaLUN pozwala na przenoszenie między dyskami działających wirtualnych maszyn - całkowicie niezależnie i "niewidocznie" dla środowiska VMware. Kolejnym czynnikiem jest ciągłość biznesowa - dzięki integracji macierz CLARiiON AX4 z oprogramowaniem VMware Site Recovery Manager możliwe jest skonfigurowanie usług automatycznego przywracania systemów do pracy po awarii i zarządzanie tymi usługami.


TOP 200