Głos wymieszany

Nowe moduły przełączników 3Com - układy ASIC o nazwach ZipChip 3 i FIRE - umożliwią integrację usług Quality of Service w sieciach ATM i Ethernet.

Nowe moduły przełączników 3Com - układy ASIC o nazwach ZipChip 3 i FIRE - umożliwią integrację usług Quality of Service w sieciach ATM i Ethernet.

Moduły dla przełączników SuperStack II i CoreBuilder zintegrują standardy priorytetów transmisji w sieciach ATM i Ethernet. Za integrację usług Quality of Service będą odpowiadać nowe układy ASIC o nazwach ZipChip 3 i FIRE. Umożliwią one realizowanie w mieszanych sieciach ATM i Ethernet transmisji głosu, sygnału wideo i innych danych "wrażliwych" na opóźnienie.

Cztery moduły

3Com wprowadzi na rynek dwa moduły wyposażone w układ ZipChip 3. Pierwszy z interfejsem OC-3/OC-12 będzie przeznaczony do pracy w przełącznikach 3Com SuperStack II 1100 i 3300. Port ATM będzie można programowo konfigurować do pracy jako port OC-3 o przepustowości 155 Mb/s lub OS-12 z szybkością 622 Mb/s. Jest on używany do włączenia do szkieletu sieci ATM przełączników SuperStack II 1100 i 3300, do których są podłączeni użytkownicy.

W układ ZipChip 3 jest wyposażony także moduł 7900 High-Density 10/100 Fast Ethernet Interface, przeznaczony dla przełącznika CoreBuilder 7000. Zawiera on 36 portów 10/100 Mb/s.

Układy FIRE zastosowano w modułach przeznaczonych dla przełączników 3Com CoreBuilder 3500, mogących przełączać pakiety w trzeciej warstwie sieciowej. Są one wyposażone w 2 interfejsy OC-3 lub 1 interfejs OC-12. Ich zadaniem jest routing danych między sieciami LAN, emulowanymi w sieciach ATM (bez względu na to, czy obsługują technologię Multi-protocol over ATM). Zaletą modułów wyposażonych w układ FIRE jest możliwość pełnienia funkcji serwerów MPOA. Moduły ATM zbudowane na bazie układu ZipChip 3 pracują jako klienci MPOA.

Braki i zapowiedzi

3Com zamierza wprowadzić na rynek oprogramowanie, mogące przekładać protokół 802.1p na usługi QoS w sieciach ATM dla przełącznika PathBuilder ATM WAN Access Switch oraz 4-portowego modułu OC-3 dla CoreBuilder 9000. Produktem, którego brakuje w strategii integracji usług QoS w sieciach ATM i Ethernet, jest moduł Ethernet, oparty na układzie ZipChip 3, dla przełącznika CoreBuilder 9000. Według 3Com, jego premiera rynkowa odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Pozostałe opisywane moduły, oparte na układzie ZipChip 3, zostaną wprowadzone na rynek do końca lipca br., a moduły oparte na układzie FIRE - do końca sierpnia br.


TOP 200