Głos w pakietach

Głos w pakietach

Problem konwergencji "UNIFIED NETWORKS" (Nortel Networks)

Sztandarowym produktem firmowym Nortel Networks w zakresie internetowego dostępu, porównywalnego z sieciami przewodowymi, jest radiowy system abonencki drugiej generacji Proximity II. System dostępowy, oprócz realizacji usług internetowych, zapewnia transmisję głosu i danych z szybkością od 14,4 kb/s do 56 kb/s (standard V.90) lub 128 kb/s (standard ISDN) - z jakością dorównującą sieciom przewodowym. Bezprzewodowe funkcjonowanie połączeń w zasięgu do 20 km (z rozszerzeniem do 40 km) zapewniają kanały radiowe transmitujące w pasmie 3,4-3,5 GHz, z możliwością obsłużenia do 2500 abonentów przez jedną stację bazową, a ich pierwsze instalacje wykonano w Polsce w lutym br.

<hr align="center" width="50%">

#Peter Wieschollek, szef Enterprise Solution Nortel Networks Polska#
Głos w pakietach
Utrzymanie oddzielnej infrastruktury sieciowej do transmisji głosu (PCM) i oddzielnej do przekazu danych (ATM, FR, Ethernet) jest kosztowne i niewygodne. Sieci Unified Networks, czyli połączenie głosu, danych i wideo oraz architektura QoS, umożliwiają zastosowanie innowacyjnych rozwiązań multimedialnych przy jednoczesnym obniżeniu całkowitych kosztów utrzymania sieci. Publiczni operatorzy sieci i usługodawcy oraz duże przedsiębiorstwa uzyskują dzięki temu wyższą wydajność, natomiast użytkownicy dostęp do usług nowych, o wyższej jakości. Pod hasłem Unified Networks kryje się nie tylko sprzęt sieciowy. W tej chwili bardziej istotne staje się oprogramowanie wprowadzające do sieci element inteligencji, na bazie której Nortel Networks tworzy nowoczesne rozwiązanie, jakim jest Internet Telephony.

<hr align="center" width="50%">

Zupełnie nową koncepcję działania koncernu w XXI wieku określa najnowsza firmowa strategia o nazwie Unified Networks (architektura ujednoliconych sieci), w której uwzględniono 4 kierunki rozwoju: usług intranetowych, bezprzewodowego Internetu, telefonii internetowej i Internetu optycznego. Idea nowej infrastruktury łączy w sobie różne usługi ze współbieżną transmisją głosu i danych za pomocą jednej sieci pakietowej opartej na protokole IP, czyli konwergencję sieci i usług. Dla zwykłego użytkownika oznacza to po prostu ofertę usług w ramach jednej infrastruktury, do tej pory dostarczanych oddzielnie w sieciach publicznych i prywatnych, a ponadto rozdzielonych na: dźwięk, obraz i dane. Wszystko to za pomocą jednego, kieszonkowego i bezprzewodowego telefonu komórkowego.

Jednym z elementów układanki w tej inteligentnej infrastrukturze sieciowej, promowanej przez Nortel Networks, jest rodzina urządzeń IPConnect wchodzących w skład otwartej architektury internetowej ICA (Internet Communication Architecture) integrującej głos, dane i multimedia o ogólnoświatowym zasięgu. Rodzina urządzeń IPConnect (Access Switch CNX 1800, Signalling Point SS7, Call Engine, Network Management) już teraz umożliwia transport i zarządzanie skalowanymi strumieniami nowej telefonii internetowej z przełączaniem pakietów, korzystając z różnych środków medialnych, nie wyłączając współdziałania z sieciami bezprzewodowymi i stacjonarną infrastrukturą komutowaną PSTN.

Opracowano na podstawie materiałów źródłowych i reklamowych firm: Motorola, Ericsson i Nortel Networks.

<hr width="50%" align="center">

Słowniczek:

datagram – wiadomość lub blok danych przesyłany przez sieć komunikacyjną bez uprzedniego wykonania połączenia między obiektami transmisji. Nie daje gwarancji doręczenia przesyłki do adresata.

FRAD (Frame Relay Device Access) – urządzenie dostępowe sieci Frame Relay z przełączaniem pakietów, spełniające głównie (chociaż nie tylko) funkcję multipleksera i demultipleksera w sieciach pakietowych klasy FR, X.25.

grupowanie głosu (voice bundling) – sposób łączenia kilku pakietów głosowych w jednostce informacyjnej (ramce lub pakiecie) opatrzonej tylko jednym kompletnym opisem, co zmniejsza ogólny narzut sieciowy w trakcie transmisji.

jitter 1 – zmienne w czasie opóźnienie pakietu głosowego konkretnej aplikacji w węźle sieci pakietowej, wynikłe z jednoczesnej transmisji przez to samo medium pakietów pochodzących od różnych aplikacji. Opóźnienie jitter jest zerowe, jeśli przez łącze przepływają pakiety należące wyłącznie do jednej aplikacji.

jitter 2 – fluktuacja fazy w cyfrowych liniach transmisyjnych, obejmująca szybkie zmiany punktów znaczących sygnału (dla f ł 10 Hz) wokół ich nominalnej wartości.

kapsułkowanie – technika umożliwiająca przesyłanie pakietów ustalonego protokołu – przez sieć innego typu – zwykle do sieci korzystającej z tego samego protokołu pierwotnego, inaczej przekaz przez sieć o niespójnych protokołach.

kodek – urządzenie telekomunikacyjne do dwukierunkowego przekształcania sygnałów analogowych na cyfrowe (elektryczne, optyczne

lub radiowe) między środowiskami o różnych sposobach kodowania informacji; typowo konwersja głosu do postaci cyfrowej PCM 64 (G.711).

kompensacja echa – funkcja kasowania echa w najnowszych technologiach cyfrowych (ISDN, GSM, HDSL), maksymalizująca wykorzystanie pasma do transmisji dupleksowych (dwukierunkowych) prowadzonych przez łącza jednokanałowe. Eliminuje zmienne w czasie przesłuchy i przeniki między różnymi kierunkami transmisji dwustronnej.

kompresja 1 – jeden ze sposobów zwiększenia przepływności sieci telekomunikacyjnej przez eliminowanie (zwykle bezstratne dla danych oraz stratne dla głosu, dźwięku i obrazu) informacji nadmiarowych w cyfrowym sygnale pierwotnym. Rozwiązania typowe dokonują kompresji pasma ze standardu PCM 64 na odpowiednio węższe pasmo (o niższej przepływności kanałowej).

kompresja 2 – jeden ze sposobów zmniejszenia wielkości plików cyfrowych (głos, tekst, grafika, ruchome sekwencje obrazowe) dla efektywnego wykorzystania przestrzeni pamięciowej w serwerach dyskowych i archiwizatorach.

komutacja – charakterystyczny sposób łączenia i rozdzielania kanałów rozmównych między abonentami sieci, tradycyjnie stosowany w odniesieniu do central telefonicznych z komutowaniem łączy (linii, obwodów).

konwergencja – proces obejmujący kojarzenie zjawisk związanych z teleinformatyką, takich jak: łączny przekaz głosu i danych, integracja przekazów przez różne sieci (VoIP, VoFR, VoATM), współistnienie komutacji łączy z przełączaniem pakietów, współdziałanie telefonu z komputerem (CTI, Call Center), integrację sieci lokalnych z rozległymi, wzajemną migrację central PABX i routerów w sieciach inteligentnych IN, współdziałanie sieci ruchomych i stałych, ofertę jednolitych usług przez sieci komórkowe i stacjonarne (standard WAP) i in.

konwerter – techniczne lub programowe urządzenie zapewniające (jednokierunkowe lub dwustronne) przejście pomiędzy dwoma różnymi algorytmami. Konwerter protokołów tłumaczy sygnały elektryczne lub formaty danych z jednego systemu kodowania na formę akceptowaną przez inny system.

procesor DSP (Digital Procesor Signal) – mikroprocesor sygnałowy operujący z dużą szybkością na poszczególnych bitach (zamiast na bajtach lub słowach) przetwarzanej informacji. Znajduje zastosowanie w automatyce, procesach sterowania i konwersji informacji.

sieci heterogeniczne – sieci komunikacyjne łączące węzły i komputery o niejednorodnej architekturze wewnętrznej, sterowane różnymi systemami operacyjnymi, zwykle pochodzące od różnych producentów.

sieci homogeniczne – jednorodna sieć komputerowa lub telekomunikacyjna łącząca komputery typu host (także węzły sieci) o podobnej architekturze wewnętrznej i pochodzące od jednego producenta. Komputery sieci homogenicznej zwykle korzystają z tej samej listy rozkazów sukcesywnie rozszerzanej w kolejnych generacjach, sterowanych tym samym typem systemu operacyjnego.

transkoder – ściśle zdefiniowany techniczny lub programowy sposób konwersji pełnych tablic kodowych między różnymi formami kodowania informacji cyfrowych.

wokoder – urządzenie do przekształcania analogowych sygnałów głosowych do postaci dyskretnej (elektrycznej, optycznej, radiowej).


TOP 200