Głos w pakietach

Trzecią propozycją firmy jest kompleksowy System Telefonii IPT 1.6 (IP Telephony) przeznaczony dla nowoczesnych operatorów internetowych, świadczących usługi przez sieci IP. System obsługuje różnorodne połączenia: telefon-telefon, telefon-komputer PC (Phone Doubler), faks-faks oraz strony WWW-telefon (Quick Call) przez sieci z protokołem TCP/IP. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej możliwe są aplikacje czasu rzeczywistego za pomocą wielu komponentów sieciowych: bramek VG (Voice Gateway), serwerów IVR (Interactive Voice Response), serwerów zarządzających (gatekeeper) czy też serwerów naliczania opłat (billing).

Głos w pakietach

Produkty Vanguard (Motorola)

Wykorzystując istniejącą infrastrukturę sieci WAN, firma Motorola proponuje ograniczenie wydatków związanych z komunikacją wewnątrz firmy, zwłaszcza dla przedsiębiorstw mających filie znajdujące się w odległych miastach. Sieć oparta na pakietowych urządzeniach dostępowych z rodziny Vanguard (nazywane również Infinity Multiservice Access Device) zapewnia przesyłanie głosu w pakietach przez sieci FR (VoFR) lub IP (VoIP). System ten integruje transmisję danych i głosu w jednej sieci rozległej, ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami wynikającymi z kompresji pasma. Wielousługowe produkty sieciowe tej serii (V100, V320, V6520, V6560), o zróżnicowanych możliwościach łączeniowych, potrafią pakietować i kompresować głos, obraz i dane w sieciach telekomunikacyjnych i komputerowych LAN, a przede wszystkim dają jednolitą platformę do zdalnego konfigurowania i zarządzania przepływem. Oszczędności wynikające z konsolidacji usług w jednej sieci pakietowej zwracają koszty dodatkowego wyposażenia już w trakcie pierwszego roku eksploatacji.

Głos w pakietach

Funkcje bramki (gateway) w urządzeniach głosowych INFINITY VoIP (Motorola)

Wydaje się, że korporacja Nortel Networks, która dopiero całkiem niedawno powstała z połączenia się znanych koncernów: telekomunikacyjnego Nortel Telecom (głos) i sieciowego Bay Networks (dane), ma największą szansę na wypełnienie luki teleinformatycznej powstałej na styku tych dwóch do tej pory niespójnych dziedzin komunikacji.

<hr align="center" width="50%">

#Jacek Daubek, dyrektor Marketingu i Sprzedaży Internet & Networking Group Motorola Polska #
Głos w pakietach
Dla zwykłego użytkownika nowa technologia Voice over Packet oznacza niższe koszty komunikacji głosowej (telefonicznej), na którą świat wydaje rocznie miliardy dolarów. Coraz częściej w wypowiedziach analityków sektora telekomunikacyjnego słyszy się o telefonii bezpłatnej – opartej na łączach internetowych i protokole IP. Nikt nie jest w stanie obecnie podać wiarygodnej daty implementacji tej technologii, a największą przeszkodą jest sam Internet: brak możliwości kontroli ruchu i zarządzania tą ogólnoświatową siecią. W Polsce od kilku miesięcy wdrażamy w szybkim tempie usługi VoFR i VoIP z wykorzystaniem firmowych sieci WAN, które mają niespotykane dotąd możliwości oszczędzania pieniędzy. Koszt krajowego połączenia lokalnego wynosi 0,29 PLN za 3 min, analogiczne połączenie międzymiastowe, np. Warszawa–Kraków w godzinach biznesowych, kosztuje 3 min x 0,78 PLN za każdą minutę = 2,34 PLN. Tak więc koszt rozmowy lokalnej jest w przybliżeniu 8 razy niższy niż międzymiastowej – wg taryfy TP SA (ponad 96% udział w rynku połączeń telekomunikacyjnych w Polsce). Wystarczy zatem przenieść międzymiastowy ruch telefoniczny z sieci TP SA do firmowej konwergentnej sieci rozległej WAN (wykorzystującej technologie VoFR lub VoIP) i rozmowy międzymiastowe stają się radykalnie tańsze.

TOP 200