Głos w multiplekserach IP DSLAM

Firma Net to Net opracowała rozgałęźnik POTS instalowany w przeznaczonych dla operatorów urządzeniach multiplekserowych DSLAM. Umożliwi on operatorom telekomunikacji, korzystającym z rozwiązań Net to Net IP DSLAM, integrowanie usług transmisji głosu i obrazu oraz oferowanie szerokopasmowego dostępu do Internetu – bez potrzeby instalowania zewnętrznych urządzeń rozdzielających głos od danych.

Opracowane kilka lat temu przez Net to Net rozwiązanie IP DSL (DSLAM) zostało istotnie zmodyfikowane przez zaimplementowanie w nim rozgałęźnika głosowego klasy POTS. Moduł PAM64-48 umożliwia instalację do 48 kanałów głosowych z usługą POTS (Plain Old Telephone Services), w których wszystkie transmisje głosowe mogą odbywać się jednocześnie i niezależnie od siebie. Jest on instalowany w firmowych produktach Net to Net IPD12000E oraz Net to Net IPD4000E.

Rozgałęźnik POTS ma wbudowane funkcje głosowe VoIP (Voice over IP), dotąd instalowane w urządzeniach towarzyszących zbiorczym multiplekserom DSLAM. Przekształca on standardowy sygnał analogowy w pakiety IP, umożliwiając jednocześnie przekierowanie transmisji do odpowiednich bramek głosowych VoIP. Produkt zgodny ze standardem MGCP i protokołami sygnalizacyjnymi SIP zawiera funkcje QoS (Quality of Service), które priorytetują pakiety głosowe w sieciach IP, zapewniając w ten sposób odpowiednią jakość mowy.

Zobacz również:

  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych
  • Starlink udostępnia internet satelitarny dla kamperów i ciężarówek

W Polsce rozwiązania Net to Net IP DSLAM funkcjonują w ponad 100 sieciach teleinformatycznych. Nowe rozwiązanie z rozgałęźnikami POTS dodawanymi do szerokopasmowego modułu ADSL2 (oferta integratora Veracomp) pojawią się w lipcu tego roku i wówczas będzie ustalona cena produktu. Integracja ADSL2+ z funkcją MicroDSLAM ma być dokonana w drugiej połowie tego roku. Firmowa oferta integracyjna usługi POTS przez DSL jest adresowana do operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawców internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200