Głos pracodawców

Computerworld Polska ponownie zwrócił się do pracodawców z pytaniem o to, jak rekrutowali i zatrudniali w mijającym roku, prosząc jednocześnie o to, żeby powiedzieli, jakie mają plany na kolejne dwanaście miesięcy.

Artykuł został opublikowany w raporcie specjalnym Computerworld "Pracodawcy IT". Jego pełną wersję można bezpłatnie pobrać tutaj.

Cieszy nas bardzo, że tym razem ankietę zdecydowało się wypełnić 60 firm oraz instytucji, co znaczy, że w naszym badaniu wzięło udział o 23% więcej uczestników niż rok wcześniej. Oprócz – co zrozumiałe – firm IT i telekomów - mamy w tym gronie również banki, firmy z otoczenia biznesu i reprezentację administracji. To dowód na rosnące znaczenie technologii w gospodarce i życiu społecznym.

Obecne w naszym zestawieniu firmy ICT reprezentują zarówno producentów sprzętu, jak i oprogramowania, a także usługodawców i doradców.

Mamy więc przekrój rynku, także pod względem kapitału, wielkości i miejsca, gdzie zlokalizowane są firmy oraz instytucje. Dzięki zaangażowaniu osób, które wypełniały ankietę dysponujemy ciekawymi danymi, które prezentujemy w formach tabel, infografik i opisujemy w tekstach.

Można się z nich dowiedzieć między innymi tego, ilu pracowników zostało zatrudnionych w mijającym roku, w jakich formach oraz jakie zaoferowano im warunki. Z badania wyłania się też mapa najbardziej pożądanych przez pracodawców specjalistów. Firmy ujawniają także, jakie szanse na zatrudnienie mają u nich stażyści.

Badanie pokazuje także, jakimi benefitami pracodawcy chcą przyciągnąć najlepszych kandydatów i czy zmieniają się trendy w sposobie i organizacji pracy, o których pisaliśmy w ubiegłym roku.

Jak pewnie większość naszych Czytelników ciekawi jesteśmy, co przyniesie przyszłość. Dlatego ze szczególną uwagą przyglądamy się planom pracodawców. Żeby móc porównać je z tymi z informacjami sprzed roku dokonaliśmy zabiegu uśrednienia. Okazuje się, że średnio nasi ankietowani zamierzają przyjąć do działów IT 96 pracowników. Podczas gdy przed rokiem średnia ta wyniosła 73. Widać zatem, że rynek jest coraz bardziej chłonny, ale badanie pokazuje również, że jednocześnie staje się bardzo wymagający.

Dziękuję przedstawicielom firm za udostępnienie danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200