Globalny kontrakt Getronics

Firma zajmuje się obsługą nowego systemu informatycznego we wszystkich oddziałach Shell Group. Umowa warta jest ponad 70 mln USD. Getronics będzie obsługiwał także biura Shell Polska.

Holenderski Getronics jest w trakcie realizacji kontraktu na obsługę systemu informatycznego w Shell Group. Kolejnym jego ogniwem jest umowa firmy z Shell Polska. Realizacja kontraktu rozpocznie się w Polsce w pierwszym kwartale 2002 r. Obejmie on w pierwszym etapie dostawę oprogramowania i sprzętu. Do końca 2005 r. Getronics będzie świadczyć również obsługę techniczną systemu.

Kontrakt wart jest ponad 70 mln USD i według przestawicieli Shell Polska jest jednym z największych projektów informatycznych na świecie. Obejmuje wdrożenie i obsługę nowego środowiska systemowego w 90 tysiącach stacji roboczych w biurach i oddziałach Shella w 135 krajach. Na rynku polskim kontrakt dotyczyć będzie 10 lokalizacji koncernu (biura regionalne i siosrzane firmy, np. Shell Gas)."Decydując się na współpracę z Getronics jako naszym głównym partnerem informatycznym, Shell spodziewa się redukcji kosztów w skali globalnej o około 30% na jedno stanowisko pracy" - powiedział Andrzej Kowalik, szef działu IT w Shell Polska. W Europie Getronics dokonał już wdrożenia tego systemu w Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji i krajach skandynawskich. Globalna instalacja systemu i jego optymalizacja we wszystkich jednostkach Shella ma zakończyć się do końca 2002 r. Ze strony firmy Shell, polski kontrakt jest częścią globalnego projektu informatycznego pod nazwą Group Infrastructure (GI). Jest on kontynuacją stosowanego dotychczas ujednoliconego środowiska biurowego Shell Desktop Environment (SDE), działającego w oparciu o Microsoft Windows 95 i Office 97. Umowa z Getronics ma na celu wymianę i zestandaryzowanie systemu informatycznego Shella. Obejmuje ona instalacje na platformach sprzętowych Compaq'a rozwiązań firmy Microsoft (systemu operacyjnego Windows 2000, pakietu biurowego Office 2000, przeglądarki internetowej Internet Explorer 5.0 i aplikacji Net Meeting). Dodatkowo Getronics dostarczy sieciowe produkty Cisco.

Zobacz również:

  • Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Christiano Pinzauti, prezes Getronics Polska i zarazem wicepezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych powiedział, że: "Strategia Getronics nie polega na obsługiwaniu jak największej liczby klientów lecz obsłudze ich w skali globalnej. Dlatego na przykład 60% ubiegłorocznych przychodów Grupy Getronics w wysokości 4 mld euro pochodziło od jedynie dwustu klientów firmy".

Getronics Polska Sp. z o.o. istniała w Polsce od 1994 r.jako Olivetti Solutions Polska w ramach Grupy Olivetti. Grupa przekształciła się we wrześniu 1998 r. w Wang Global, który w 1999 r. został włączony do holenderskiej grupy informatycznej Getronics. Obecnie działa ona w 44 krajach zatrudniając ponad 30 tys. pracowników. W Polsce Getronics dostarcza rozwiązania informatyczne m.in. dla City Bank, Pekao S.A., Handlobank, PKP, TP S.A., Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów. Do najwiekszych klientów Grupy Getronics na świecie należą British Petroleum, Sony, Unicredito Barclays Bank i British Telekom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200