Globalne wydatki na chmurę osiągają rekordowy poziom

Transformacja cyfrowa napędza trwały wzrost firm działających w chmurze.

Wydatki na chmurę stale rosną / Fot. Sigmund, Unsplash.com

Wydatki na chmurę stale rosną / Fot. Sigmund, Unsplash.com

Praca zdalna i uczenie się na odległość nie odejdą i to nowa normalność, co sprawia, że zapotrzebowanie na aplikacje chmurowe rośnie. Dostawcy usług zacierają więc ręce - i mają ku temu dobry powód.

Firma analityczna Canalys podaje, że globalne wydatki na chmurę w trzecim kwartale br. osiągnęły rekordowy poziom 49,4 mld dolarów. To o 12,9 mld dol. więcej niż w tym samym okresie rok temu, jak również o 2,4 mld więcej niż w poprzednim kwartale.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Dostawca z certyfikatem SAP

Zobacz: Cortana

Zdaniem analityków za gwałtownym wzrostem wydatków na chmurę stoi cyfrowa transformacja, którą na firmach wymusiła pandemia Covid-19. Wiele organizacji albo zdecydowało się na cyfryzację ze względu na koronawirusa, albo miało już takie plany, ale zwyczajnie przyspieszyło odpowiednie wdrożenia i zmiany.

Wielka trójka ze świata infrastruktury chmurowej - Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud Platform (GCP) - kontynuują swoją ścieżkę trwałego wzrostu. Doskonale radzi sobie szczególnie AWS. Firma podała, że wypracowała wzrost rzędu 39% rok do roku. W ostatnim kwartale aż 32% wszystkich wydatków na chmurę trafiło właśnie do AWS.

Drugi co do wielkości dostawca chmury, Azure, miał 21-proc. udział w rynku w trzecim kwartale br. GCP ma zaś 8 proc. rynku. Wszystkie usługi znacznie rosną - z kwartału na kwartał notują coraz lepsze wyniki.

Sprawdź: E-pacjent

Analitycy zwracają uwagę, że rozwój dostawców może jednak zostać ograniczony przez niedobory chipów. Na razie jednak nic nie wskazuje na spowolnienie, a dostawcy chmury zapowiadają kolejne produkty i usługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200