Globalne wydatki na IT wzrosną

W związku z globalnymi warunkami ekonomicznymi konsumenci i firmy nadal ostrożnie podchodzą do wydawania pieniędzy, ale duże projekty IT będą kontynuowane - twierdzą analitycy Gartnera.

Światowe wydatki na usługi i produkty IT wzrosną w tym roku o 4,1%, do ok. 3,8 bln USD - wynika z prognozy firmy Gartner.

Wydarzenia takie jak cięcia w wydatkach budżetowych w USA i kryzys na Cyprze sprawiają, że nastroje konsumentów i firm na świecie wciąż są złe. Nie będzie to jednak stan permanenty, ograniczane są wydatki na pojedyncze projekty, ale - zdaniem analityków Gartnera - strategiczne inicjatywy IT nadal będą prowadzone.

Zobacz również:

Wydatki na usługi telekomunikacyjne, największy segment wymieniony w prognozach Gartnera, wzrosną o 2% w tym roku, do 1,69 bln USD, przy czym w ubiegłym roku spadły o 0,4%.

Segment oprogramowania korporacyjnego także wzrośnie w tym roku, o 6,4%, do 297 mld USD, wobec wzrostu na poziomie 3,5% w 2012 roku.

Tempo wzrostu wydatków na IT jest takie samo jak w poprzednich prognozach Gartnera, jednak widoczne są znaczące zmiany w obrazie rynku. Bazy danych, integracja danych i oprogramowanie zarządzające łańcuchem dostaw zrównoważą wolniejszy wzrost w sektorze operacji IT i produktów do systemów operacyjnych.

Wydatki na usługi IT wzrosną o 4,5%, do 918 mld USD w 2013 roku, a wydatki na systemy wspierające działanie centrów danych wzrosną o 3,7%, do 146 mld USD. Wydatki na urządzenia osiągną pułap 718 mld USD w tym roku, co oznacza wzrost o 7,9%.


TOP 200