Globalne technologie, globalne wyzwania

Na narzędzie Primavera TeamPlay trzeba patrzeć w kontekście całego systemu jakości firmy. Program wspomaga większość zadań, które stawia przed firmą drugi i trzeci poziom CMM. Jednocześnie standaryzuje i usprawnia komunikację wewnątrz firmy - ograniczone jest ryzyko, że coś zostanie przekazane w zapomnianym liście elektronicznym, a coś jako komentarz podczas telekonferencji. Primavera TeamPlay stanowi także scentralizowane repozytorium dokumentów związanych z danymi zadaniami i projektami, co jest kolejnym wymaganiem CMM, pojawiającym się już na poziomie powtarzalnym (drugim).

Zespół projektowy liczy od kilku do kilkudziesięciu osób. Przewodniczy mu kierownik projektu (Project Lead), który ma funkcję menedżerską, a nie techniczną. Odpowiada za cały projekt w sensie zespołu, zadań, ekonomiki, jakości itd. Jego "alter ego" jest kierownik techniczny (Technical Lead), odpowiadający za wybór i poprawną implementację rozwiązania (w szerokim znaczeniu słowa "implementować"). Inżynier testów/kierownik testów (Test Engineer/Test Lead) w porozumieniu z klientem tworzy zestaw testów, które powinny być wykonane na produkcie, i zarządza procesem testowania. Osoba odpowiedzialna za konfigurację projektu (Configuration Manager) dba o kontrolę wersji i buduje baseline, czyli zestaw źródeł, które będą tworzyć ostateczny produkt. Zwróćmy tu uwagę, że pojęcie "źródło" trzeba rozumieć bardzo szeroko, nie tylko w sensie źródeł w języku programowania. Wreszcie inżynier jakości (Software Quality Engineer), będący członkiem działu jakości, który jednocześnie nadzoruje wiele projektów. Dba o to, by wszystko odbywało się zgodnie z regułami sztuki przyjętymi w Motoroli i sprawdza to m.in. poprzez wewnętrzne audyty.

W krakowskim centrum Motoroli wykorzystuje się macierz zależności (Traceability Matrix). Są tu przechowywane szczegółowe informacje o zależnościach między poszczególnymi dokumentami projektu. Jeżeli np. zmienią się wymagania klienta, konieczne jest uaktualnienie diagramów w projekcie, źródeł programu, testów, dokumentacji itd. Macierz zależności pozwala od razu odnaleźć właściwe miejsca, które trzeba zmodyfikować.

Często na jeden produkt składa się kilka projektów. Sprawy związane z produktem są omawiane na cotygodniowym spotkaniu. Uczestniczą w nim kierownicy projektów, osoby odpowiedzialne za konfigurację i integrację oraz szef danej wersji oprogramowania (Release Manager). Na takim spotkaniu omawiane są bieżące problemy z prowadzeniem projektów i ryzyka, które się pojawiają. Grupa sterująca dyskutuje zależności między elementami danego produktu oraz ich status. Zapoznaje się także z komentarzami, które w tym czasie przekazał szef wersji oprogramowania po stronie klienta. Pracownicy Motoroli zastanawiają się także, jakie ważne zdarzenia czekają ich w następnych tygodniach i co trzeba uczynić już dziś, aby projekt był realizowany bez problemów - na przykład trzeba sprowadzić od klienta stacje bazowe, które w ciągu tygodnia powinny zostać dostarczone, bo za dwa tygodnie będą potrzebne do testów wydajnościowych.

Dzięki technologii i narzędziom Motoroli krakowskie centrum doskonale integruje swoją pracę z celami i produktami całej firmy. Struktura i działanie zespołów świadczą o tym, jak wielką wagę firma przykłada do jakości produktów i procesu.


TOP 200