GlobalFoundries może trafić w ręce Intela

W mediach pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że Intel chce kupić firmę GlobalFoundries (znanego producenta półprzewodników) za gigantyczną kwotę 30 mld USD. Wall Street Journal donosi, że obie firmy mogą już nawet prowadzić na ten temat wstępne rozmowy.

GlobalFRoundries

W opinii analityków jest to całkiem możliwe biorąc pod uwagę fakt, że Intel sygnalizował w ostatnich miesiącach iż zamierza zainwestować w tego rodzaju biznes i stać głównym dostawcą układów scalonych na świecie. I tak np. firma poinformowała na początku tego roku, że przymierza się do zbudowania w USA (w stanie Arizona) dwóch nowych fabryk układów scalonych, co ma ją kosztować ok. 20 mld USD.

Są też głosy, że do wspomnianej transakcji nie dojdzie, gdyż GlobalFoundries myśli o IPO i wejściu na giełdę. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi składanych przez właściciela GlobalFoundries (jest nim fundusz Mubadala Investment, będący amerykańskim ramieniem inwestycyjnym rządu Abu Zabi).

Zobacz również:

  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Rzecznik GlobalFoundries, jak również rzecznik prasowy Intela, nie wypowiadają się jak dotąd na ten temat. Warto też przypomnieć, GlobalFoundries powstało w wyniku zbycia przez AMD części swojego biznesu i lwią część układów produkowanych przez GlobalFoundries kupuje właśnie AMD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200