GlobalFoundries może trafić w ręce Intela

W mediach pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że Intel chce kupić firmę GlobalFoundries (znanego producenta półprzewodników) za gigantyczną kwotę 30 mld USD. Wall Street Journal donosi, że obie firmy mogą już nawet prowadzić na ten temat wstępne rozmowy.

GlobalFRoundries

W opinii analityków jest to całkiem możliwe biorąc pod uwagę fakt, że Intel sygnalizował w ostatnich miesiącach iż zamierza zainwestować w tego rodzaju biznes i stać głównym dostawcą układów scalonych na świecie. I tak np. firma poinformowała na początku tego roku, że przymierza się do zbudowania w USA (w stanie Arizona) dwóch nowych fabryk układów scalonych, co ma ją kosztować ok. 20 mld USD.

Są też głosy, że do wspomnianej transakcji nie dojdzie, gdyż GlobalFoundries myśli o IPO i wejściu na giełdę. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi składanych przez właściciela GlobalFoundries (jest nim fundusz Mubadala Investment, będący amerykańskim ramieniem inwestycyjnym rządu Abu Zabi).

Zobacz również:

  • Twórca Bitcoina na swój pomnik
  • Możliwa radykalna przebudowa rynku układów NAND
  • Ta technologia może zmienić obraz rynku serwerów

Rzecznik GlobalFoundries, jak również rzecznik prasowy Intela, nie wypowiadają się jak dotąd na ten temat. Warto też przypomnieć, GlobalFoundries powstało w wyniku zbycia przez AMD części swojego biznesu i lwią część układów produkowanych przez GlobalFoundries kupuje właśnie AMD.


TOP 200