GitHub Copilot dostępny dla Microsoft Visual Studio 2022

Sterowany przez sztuczną inteligencję asystent kodowania (będący wciąż na etapie przeglądu technicznego) wzbudził pytania o uczciwość, legalność i zgodność z prawem wykorzystywania przez niego oprogramowania na wolnej licencji.

GitHub Copilot dostępny dla Microsoft Visual Studio 2022

Źródło: Thinstock

GitHub Copilot, kontrowersyjny asystent kodowania oparty na sztucznej inteligencji, wprowadzony przez GitHub i OpenAI w zeszłym roku, jest już dostępny dla IDE Visual Studio 2022 Microsoftu, choć trwa jeszcze jego ostateczny przegląd techniczny.

W biuletynie opublikowanym 29 marca, GitHub poinformował, że zainteresowani użytkownicy Visual Studio muszą zapisać się na listę oczekujących, aby uzyskać podgląd techniczny przed zainstalowaniem rozszerzenia Visual Studio 2022. Liczba miejsc jest ograniczona. Po otrzymaniu wiadomości e-mail potwierdzającej dostęp, programiści powinni otworzyć „Rozszerzenia -> Zarządzaj rozszerzeniami” w Visual Studio i wyszukać GitHub Copilot.

Zobacz również:

  • Infosys BPM z IBM uruchomiły wspólnie nowoczesne Centrum AI i Automatyzacji w Polsce
  • Liderzy IT mają problemy z modernizacją aplikacji – wyniki badania

Opisywany jako „programista par AI”, GitHub Copilot automatycznie sugeruje kod, który według niego może być potrzebny programistom podczas pisania. Programiści mogą zaakceptować lub zignorować te sugestie. Narzędzie działa w oparciu o system OpenAI Codex AI, szkolony na publicznie dostępnych kodach źródłowych i języku naturalnym.

Narzędzie GitHub Copilot spotkało się z protestami ze strony Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF), która zakwestionowała, czy szkolenie modelu na publicznych repozytoriach kodu źródłowego stanowi naruszenie praw autorskich i czy narusza ono jakiekolwiek utwory objęte licencją GPL. FSF skarżyła się również, że uruchomienie Copliota wymaga oprogramowania, które nie jest wolne. W zeszłym roku organizacja zaapelowała o publikację raportów na temat pytań dotyczących Copliota i pod koniec lutego wybrała pięć z nich.

Dla użytkowników Visual Studio, GitHub poszukuje opinii na temat Copilota, szczególnie w odniesieniu do języków .NET. Użytkownikom doradzono, aby pisali testy jednostkowe z użyciem swoich ulubionych frameworków lub aby Copilot pomagał im implementować nowe metody. Im bardziej szczegółowe są komentarze do kodu, tym lepiej Copilot może tworzyć kod zgodny z intencjami programisty, napisano w stanowisku GitHub.

GitHub Copilot jest również dostępny jako rozszerzenie dla Neovim, JetBrains i Visual Studio Code.

Źródło: InfoWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200