Gigant z gigantów

Fujitsu i Siemens utworzą spółkę joint venture.

Fujitsu i Siemens utworzą spółkę joint venture.

Niemiecki Siemens i japoński Fujitsu połączą europejskie działy zajmujące się produkcją komputerów i utworzą spółkę joint venture - Fujitsu Siemens Computers (FSC). Siemens poszukiwał partnera w zakresie sprzedaży i produkcji komputerów od czasu rozwiązania porozumienia z tajwańskim Acerem. Fujitsu i Siemens podzieliły się po połowie udziałami w nowej firmie i miejscami w radzie nadzorczej. FSC rozpocznie działalność 1 października 1999 r.

Przedstawiciele polskiego oddziału Siemensa nie znają jeszcze szczegółów dotyczących planów Fujitsu Siemens Computers w Polsce. Nie jest nawet pewne czy spółka w ogóle rozpocznie działalność w Polsce, choć - jak twierdzą - wszystko na to wskazuje. W 1998 r. liczba sprzedanych przez Siemensa komputerów PC wyniosła 6,2 tys. Fujitsu - poprzez Karen Notebook - sprzedała natomiast 2,7 tys. notebooków. Japońska firma miała rozpocząć sprzedaż komputerów PC w Polsce. Składać je miał nowy zakład Karenu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Suwałkach, jednak w związku z połączeniem Fujitsu z Siemensem decyzja została zawieszona na czas nieokreślony.

Przed Fujitsu Siemens Computers, który chce osiągnąć trzecie miejsce na światowej liście producentów komputerów, stoją olbrzymie wyzwania. Analitycy twierdzą, że aby móc konkurować z najlepszymi, nowa firma musi przede wszystkim znacznie rozbudować dział usług. Dział systemów komputerowych Siemensa daje rocznie przychody w wysokości 4 mld euro i zatrudnia ok. 8 tys. pracowników, natomiast roczny przychód europejskiego oddziału Fujitsu wynosi 2 mld euro (przy zatrudnieniu 1,6 tys. pracowników). Łączna wartość sprzedaży obu firm pozwala sądzić, że Fujitsu Siemens Computers zajmie piąte miejsce na świecie w sprzedaży komputerów i serwerów (trzecie w Europie). W roku 2000 przychody FSC mają osiągnąć 7,6 mld euro, a produkcja ok. 5 mln PC.


TOP 200