Gigant podzielony

Hewlett-Packard zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Po zakończeniu reorganizacji Lewis Platt, prezes HP, przejdzie na emeryturę.

Hewlett-Packard zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Po zakończeniu reorganizacji Lewis Platt, prezes HP, przejdzie na emeryturę.

Już po raz drugi w ciągu kilku lat Hewlett-Packard ogłasza światową reorganizację. Tym razem firma dzieli się na dwie niezależne organizacje - Hewlett Packard, który skupi się na systemach komputerowych i drukujących, a nowa, jeszcze nie nazwana spółka, zajmie się sprzętem medycznym, pomiarowym i analitycznym.

Niektórzy analitycy twierdzą, że HP powinno pójść dalej i wydzielić również firmę zajmującą się produkcją drukarek. Jeszcze w ub.r. przedstawiciele firmy mieli takie plany, jednak zrezygnowali z nich, ze względu na zbyt ścisłe związki między częścią zajmującą się produkcją sprzętu komputerowego a działem drukarek.

Polska spółka

"W Polsce, podobnie jak we wszystkich oddziałach firmy, dojdzie do wydzielenia działu systemów pomiarowych i medycznych. Obecnie pracuje w nim ok. 25 osób spośród 250 wszystkich zatrudnionych" - mówi Małgorzata Żuławnik, dyrektor ds. finansów i administracji w HP Polska.

W ubiegłym roku obroty polskiego oddziału firmy wyniosły 828 mln zł, z czego 7% (58 mln zł) stanowiła sprzedaż sprzętu analitycznego, medycznego i pomiarowego. Nie zdecydowano, czy szefem nowej firmy w Polsce zostanie ktoś spoza firmy, jeden z szefów działów mających wejść w jej skład - Paweł Bachanek (odpowiedzialny za sprzedaż aparatury pomiarowej), Marek Wieleciński (medycznej), Piotr Ostręga (analitycznej) czy też inny pracownik HP.

W poszukiwaniu sukcesora

Obie spółki HP będą zarządzane niezależnie. Mają mieć własne działy wdrożeniowe i badawcze. Lewis Platt, kierujący od 9 lat firmą Hewlett-Packard, pozostanie na swoim stanowisku jedynie do końca procesu reorganizacji. "Będę na pewno pracował w firmie do momentu znalezienia mojego następcy, a może także jakiś czas potem" - mówi Lewis Platt. Prowadzone są poszukiwania sukcesora. Zajmie się tym czteroosobowy zespół, w którego skład wchodzi Lewis Platt i członkowie rady nadzorczej.

Prezesem firmy, odpowiedzialnej za sprzęt pomiarowy, medyczny i analityczny, będzie dotychczasowy szef działu Test and Measurement Organization Edward Barnholt. W ciągu kilku miesięcy wprowadzone zostanie na giełdę 15% jej akcji. W ubiegłym roku obroty tego działu osiągnęły wartość 7,6 mld USD, podczas gdy część zajmująca się systemami komputerowymi i drukującymi osiągnęła przychody w wysokości 39,5 mld USD.

Podział HP ma na celu poprawienie strategii i sprawności zarządzania firmą. W I kwartale br. HP odnotował jedynie 1% wzrost przychodów - wyniosły one 11,9 mld USD (11,8 mld USD rok wcześniej). Ich wzrost został spowolniony głównie słabą sprzedażą serwerów unixowych. Restrukturyzacja pozwoli również szybciej i agresywniej reagować na potrzeby klientów i działania konkurentów. Do tej pory, zdaniem analityków, HP np. nie wykorzystuje tak skutecznie, jak jej konkurenci, rozwoju Internetu i zapotrzebowania na rozwiązania do handlu elektronicznego.

Kierownictwo HP nie przewiduje związanych z podziałem redukcji w zatrudnieniu. W procesie tym doradzają dwa banki inwestycyjne - Morgan Stanley Dean Witter i Goldman, Sachs & Co.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200