Gigant mikroprocesorowy w Polsce

Przeszłość i przyszłość mikrokomputera w wizji największego producenta mikroprocesorów.

Przeszłość i przyszłość mikrokomputera w wizji największego producenta mikroprocesorów.

W dniach 14-15 października 1992 r. odbyła się promocyjna prezentacja dla prasy strategii firmy Intel i omówienie jej obecności na rynku polskim. Interesy firmy w Polsce i w całej Europie Wschodniej prowadzi firma Elbatex-Bacher z Wiednia, której główną domeną działalności jest promocja i sprzedaż układów scalonych, podzespołów elektronicznych, specjalizowanych kart komunikacyjnych, ale także kompletnych zestawów komputerowych.

Historia firmy

Historię firmy Intel można omawiać tylko w odniesieniu do historii mikroelektroniki. Wypada więc przypomnieć, że w roku:

1955 - powstał pierwszy handlowy komputer IBM;

1958-1959 - Robert Noyce i Jack Kilby opracowali pierwszy układ scalony w firmie Fairchild;

1963 - powstał pierwszy minikomputer firmy DEC;

1968 - założono firmę Intel;

1971 - Intel produkuje pierwszy mikroprocesor (4004) i pierwszy EPROM (1702);

1975 - powstaje firma Microsoft; firma Altair wypuszcza pierwszy komputer osobisty;

1977 - w firmie Apple rozpoczyna się produkcję Apple II;

1981 - powstaje pierwszy komputer typu PC firmy IBM z procesorem Intel 8088;

1985 - powstaje procesor 386{TM};

1989 - na rynku pojawia się procesor 486{TM}.

Rozwój elektroniki ma charakter przyrostu geometrycznego i to zarówno w wielkości produkcji komputerów osobistych, mocy obliczeniowej i postępu naukowego przy nowych opracowaniach. Liczba nowych produktów lub ich istotnie różnych wariantów w każdym roku jest większa niż w poprzednim. Na przykład w roku 1992 firma Intel wypuści ponad 30 różnych wersji procesorów z rodziny 386{TM} i 486{TM}.

Intel był w znacznej mierze promotorem rozwoju elektroniki. Opracowano tu w kolejnych latach:

1976 - pierwszy jednopakietowy komputer do zastosowań przemysłowych iSBC 80/10;

1979 - mikroprocesor 8088, stanowiący siłę sprawczą dzisiejszego imponującego rozwoju komputerów osobistych;

1982 - mikroprocesor 8286;

1985 - mikroprocesor 80386{TM}; pierwszy 32-bitowy procesor do komputerów osobistych;

1989 - i860{TM} procesor do zastosowań w superkomputerach, zawierający ponad 1 milion tranzystorów; - i960{TM} procesor superskalarny (wykonujący więcej niż jedną instrukcję w jednym cyklu zegarowym) do zastosowań w dziedzinach przetwarzania obrazów, sterowania drukarek i fotonaświetlarek; - Intel 486{TM} procesor ponad 50 razy szybszy niż 8088;

1990 - i750{R} video procesor, przeznaczony do sterowania w komputerach osobistych interaktywną prezentacją wizualną DVI;

1991 - procesor Intel 386SL do komputerów laptop i notebook;

1993?- procesor P5.

Firma Intel i komputery PC

Podstawą burzliwego rozwoju komputerów PC w świecie było wypuszczenie w 1981 r. pierwszego komputera z procesorem Intel 8086. Obecnie liczbę zainstalowanych komputerów PC z procesorami z rodziny x86 ocenia się na około 90 milionów. W roku 1991 całkowita moc zainstalowanych PC-tów przekroczyła moc obliczeniową zainstalowanych dużych komputerów. Przyrost liczby komputerów PC najlepiej oddaje poniższy wykres (rys. 1). One też zresztą stanowią o dobrym rozwoju i sukcesie finansowym firmy. Obroty firmy rosły nieprzerwanie od momentu wprowadzenia mikroprocesorów z rodziny x86, osiągając kwotę prawie 5 miliardów dolarów w 1991 r. (rys. 2). Wyniki te osiągnięto przy prawie stałym zatrudnieniu około 25 tysięcy pracowników w całym świecie. Oznacza to, że wydajność na jednego zatrudnionego stale rosła i wyniosła 197 tys. USD w ub.r. Na następnym rysunku pokazujemy dochody firmy (przed opodatkowaniem) w poszczególnych latach (rys. 3). Jedynie w latach największego załamania rynku elektronicznego 1985-86 firma przyniosła straty. Nie przeszkodziło jej to jednak łożyć znacznych sum na rozwój nowych technologii (rys. 4). Podobnie duże kwoty przeznaczono na unowocześnie-nie bazy technologicznej i inwestycje.

Sprzedaż i produkcja

Podstawowa produkcja firmy to układy scalone: mikroprocesory, układy towarzyszące, specjalizowane karty komunikacyjne (modemy, faxmodemy, karty sieciowe) oraz komputery z najnowszymi procesorami dla celów rozwoju oprogramowania. Głównym rynkiem zbytu firmy jest kontynent amerykański, potem Europa, Azja (kraje Pacyfiku) i Japonia (rys. 5).

Większość produkcji układów scalonych pochodzi z fabryk w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Filipinach i Korei Płd. Jedyna fabryka w Europie znajduje się w Irlandii. Nic więc dziwnego, że na pytanie czy jest szansa, aby Intel dokonał inwestycji w polskie fabryki elektroniczne, otrzymaliśmy odpowiedź przeczącą.

Wszystkie produkowane układy i podzespoły podlegają takim samym procedurom testowania. Jakość produktów jest więc taka sama, niezależnie od ich pochodzenia.

Intel i Europa Wschodnia

Celem firmy jest głównie sprzedaż mikroprocesorów i układów towarzyszących największym producentom komputerów w Polsce. Indywidualni użytkownicy komputerów nie zostaną jednak całkowicie zapomniani: firma zamierza stosować agresywną politykę cenową w stosunku do produktów dodatkowych, takich jak na przykład procesory numeryczne.

Ocenia się tu wysoko wiedzę i doświadczenie polskich inżynierów i sądzi, że potrzebne im jedynie uaktualnianie posiadanej wiedzy. Przewiduje się organizowanie grup roboczych i seminariów dla polskich specjalistów, w celu zorientowania ich w kierunkach i tendencjach rozwoju mikroelektroniki.

Strategia firmy Intel

Podstawę dalszego rozwoju firmy stanowić będzie strategia określona mianem Computer Supported Cooperation (współpraca wspomagana komputerem). W tym celu nowe komputery personalne wyposażone być powinny w procesory o coraz większej mocy obliczeniowej, zapewniać możliwość komunikacji z innymi użytkownikami i światem, móc operować na różnorodnych typach danych (dźwięk i obrazy) oraz gwarantowaćć mobilność, o czym za chwilę.

Coraz większą moc obliczeniową zapewniają kolejne produkty Intela. Ponieważ średnio co 3 lata podwaja się moc obliczeniowa mikroprocesorów, przewiduje się, że komputer końca wieku oparty będzie na procesorze o szybkości około 100 MIPS-ów. Pozwoli to w czasie rzeczywistym ingerować twórczo w obraz telewizyjny i dźwięk stereofoniczny i organizować telekonferencje o zasięgu światowym. Narzędzia i podzespoły komunikacyjne powinny stanowić integralną część każdego komputera.

Operowanie na obrazach wymaga opracowania skutecznych metod kompresji. Intel pracuje nad wykorzystaniem specjalizowanego procesora do kompresji/dekompresji obrazów i750{R}. Ponieważ cena procesora na razie wyklucza użycie go w każdym komputerze osobistym, opracowano już programowe algorytmy kompresji/dekompresji obrazów. Jak wynika z informacji prasowych zarówno procesor i750{R}, jak i jego programowa wersja, będą wykorzystane w Video for Windows, stanowiącym rozszerzenie środowiska Windows.

W celu zapewnienia mobilności nowe aplikacje powinny działać zarówno na najpotężniejszych stacjach roboczych jak i na komputerach przenośnych. Często określa się je mianem skalowalnych. Przykładem skalowalnej aplikacji są prezentacje wideo na ekranie monitora komputera PC. Przy wykorzystaniu jedynie procesora komputera osiąga się niską jakość obrazu i tylko w małym okienku. Skorzystanie ze specjalnego procesora obrazowego daje znaczne polepszenie jakości.

Dla zapewnienia zaś pełnej mobilności firma pracuje nad nowymi pamięciami typu Flash ROM, które pozwolą umieścić pamięć stałą kilkadziesiąt MB na płytce o rozmiarze karty kredytowej. Już obecnie dostępne są takie karty o pojemności 20 MB, a pod koniec br. ich pojemność wyniesie 80 MB. Pozwoli to na przenoszenie ogromnego oprogramowania i zbiorów danych w kieszonce koszuli. Ceny tych kart już obecnie zbliżone są do cen dysków stałych. Firma współpracuje przy definiowaniu standardów międzynarodowych ExCA (Exchangeable Card Architecture), określających konfigurację i charakterystyki elektryczne takich wymiennych kart.

Procesor P5

Następcą komputerów z rodziny Intel 386/486 będzie procesor P5, którego masowa produkcja rozpocznie się w początku 1993 r. Jest to procesor superskalarny (wykonujący więcej niż jedną instrukcję w każdym cyklu zegarowym), przetwarzający informacje potokowo. W celu zapewnienia pełnej zgodności z wcześniejszymi procesorami zawiera jądro w postaci modułu 386. Postęp w projektowaniu logicznym pozwolił na zminimalizowanie tego jądra, a postęp w technologii CMOS i BiCMOS pozwala na umieszczenie w kostce układu znacznie większej liczby tranzystorów niż w układzie 486. Dla przyśpieszenia pracy w układzie wykorzystano najlepsze osiągnięcia techniki RISC, mimo że sam procesor nie jest typową konstrukcją RISC.

Pełnej mocy procesora nie da się wykorzystać używając aplikacji zgodnych z kodem procesorów 386/486. W celu pełnego wykorzystania mocy obliczeniowej i osiągnięcia największych korzyści z nowego procesora dawne aplikacje powinny być skompilowane na nowo. Pozwoli to na znaczne przyśpieszenie szybkości ich wykonywania. Wiele firm softwarowych już obecnie opracowuje kompilatory dla P5.

Przyszłość mikroprocesora

Przewiduje się, że procesor z roku 2000 będzie zawierał co najmniej dwa procesory wektorowe do obróbki obrazów, ogromną pamięć buforową (cache memory) i co najmniej cztery klasyczne jednostki centralne (CPU), odpowiadające współczesnym mikroprocesorom. Nadal będzie pracował z częstotliwością zegara 66 MHz, co jest górną częstotliwością pracy układów CMOS i BiCMOS (układy bipolarno-CMOS), ale będzie wykonywał co najmniej 100 milionów operacji na sekundę. Znaczną część procesora zajmie rozbudowany interfejs użytkownika: rozpoznawanie głosu, pisma odręcznego itp.

Przyszłość komputera osobistego

Firma Intel nie chce przewidywać, jak będzie wyglądał komputer końca wieku, ale nie ulega dla niej wątpliwości, że będzie wyposażony w procesor Intela. Osobiście sądzę, że już obecnie dość dobrze widać jak będzie wyglądał taki komputer. Będzie na pewno miał ogromne możliwości multimedialne. Będzie miał tak dużą moc obliczeniową, że będzie w stanie rozpoznawać "głos swego pana" i odpowiednio do tego reagować. Będzie także połączony w lokalnej sieci z różnymi urządzeniami domowymi, wyposażonymi we własne procesory, nadające im "inteligencję", potrzebną do wykonywania typowych czynności domowych (przypominać o spotkaniach, zaparzać kawę, strzec domu itd.). Nie ulega także wątpliwości, że możliwości łączenia się bazami danych w całym świecie bedą bez porównania większe niż obecnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200