Giganci wspierają WAP 2.0

Nową wersję technologii Wireless Application Protocol poparły Ericsson, Nokia i Motorola. Koncerny zobowiązały się dostarczyć na rynek aparaty komórkowe zgodne z nowym standardem i narzędzia do budowy zaawansowanych mobilnych serwisów sieciowych. Multimedialny WAP 2.0, oparty na języku XHTML, będzie znacznie bardziej atrakcyjny dla użytkowników niż jego poprzednik.

Ericsson, Nokia i Motorola wyraziły poparcie dla nowej wersji standardu Wireless Application Protocol opracowanego przez WAP Forum. Wkrótce na rynku pojawią się więc telefony komórkowe i usługi zgodne z WAP 2.0. Technologia ta opiera się na używanym także w tradycyjnym Internecie języku XHTML, dzięki któremu programiści zyskają dogodniejsze środowisko do tworzenia bardziej zaawansowanych serwisów i moblinych usług. Specyfikacja WAP 2.0 wspiera szereg innych technologii internetowych takich jak style kaskadowe (CSS), Transport Layer Security (TLS), TCP czy też HTTP.

Dzięki implementacji nowego standardu, użytkownicy przyszłych sieci 3G (w ograniczonym zakresie także 2,5 G) będą mogli korzystać np. z usług Multimedia Messaging Services (MMS). Rozwiązanie integrujące możliwość przesyłania wiadomości tekstowych z dźwiękiem i obrazem opracowały firmy telekomunikacyjne skupione w organizacji Third Generation Partnership Project.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Tymczasem GSM Association pracuje nad pokrewnym rozwiązaniem bezprzewodowym o nazwie M-Services, możliwym do zaimplementowania już w obecnych sieciach GSM. Standard określających specyfikację usług sieciowych i budowy przyszłych aparatów komórkowych bazuje na multimedialnym rozwinięciu technologii WML, w którym dostęp do Internetu odbywa się poprzez graficzny interfejs użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200