Giganci przekazują produkcję PC w outsourcing

Europejski oddział Hewlett-Packard przekaże całości produkcji komputerów PC w outsourcing. Podobnie jak IBM, firma powierzy montaż komputerów spółce Sanmina-SCI, jednemu z największych na świecie producentów kontraktowych. Wartość umowy nie została ujawniona.

Europejski oddział Hewlett-Packard przekaże całość produkcji komputerów PC w outsourcing. Podobnie jak IBM, firma powierzy montaż komputerów spółce Sanmina-SCI, jednemu z największych na świecie producentów kontraktowych. Kalifornijska Sanmina przejmie zakład produkcyjny HP we Francji. Umowa jest rozszerzeniem dużego kontraktu outsourcingowego, jaki strony zawarły w ub.r. Firmy nie ujawniły wartości transakcji. Analitycy spekulują, że oddając produkcję komputerów w outsourcing, HP przygotowuje się już do całkowitego zamknięcia działu PC. Takie rozwiązanie firma prawdopodobnie przyjmie na wypadek fiaska rozmów o fuzji HP-Compaq.

<b>Outsourcing w modzie </b>

Na początku stycznia outsourcingową umowę zawarł także IBM. Na mocy porozumienia Sanmina-SCI przejmie od amerykańskiego giganta zakłady produkujące komputery Net Vista w Stanach Zjednoczonych i Szkocji. Pod zarząd Sanminy przejdą także pracownicy tych zakładów. Umowa nie obejmuje fabryk IBM w Ameryce Łacińskiej. IBM będzie nadal zajmować się dystrybucją, marketingiem i projektowaniem kolejnych modeli komputerów NetVista. Szczegóły finansowe transakcji nie są znane. Wartość co najmniej trzyletniego kontraktu szacowana jest 5 mld USD.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Z usług outsourcingowych korzysta także Compaq. Firma przyjęła jednak nieco inną strategię działania. Compaq postawił na usługi lokalnych montowni. Program ten firma zapoczątkowała w Polsce, gdzie w maju 2001 r. uruchomiono produkcję komputerów tej marki w niewielkim zakładzie pod Szczecinem. Według zarządu Compaqa, takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszt produkcji zarówno komputerów, jak i koszty dotarcia na rynki europejskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200