Gigabity pod kontrolą

Cajun P880 to najsilniejszy koncentrator wyprodukowany przez Lucent Technologies, który ma pomóc firmie w walce o rynek korporacyjny z Cisco Systems i Nortel Networks.

Cajun P880 to najsilniejszy koncentrator wyprodukowany przez Lucent Technologies, który ma pomóc firmie w walce o rynek korporacyjny z Cisco Systems i Nortel Networks.

Lucent Technologies zaprezentował długo oczekiwany przełącznik kampusowy Cajun P880 Routing Switch, który może konkurować z najwydajniejszymi urządzeniami Cisco i Nortel Networks. Jest to najbardziej zaawansowany przełącznik z funkcjami routera z rodziny Cajun.

Opracowywanie Cajun P880, znanego dotychczas pod nazwą Cajun II, trwało od początku tego roku. Jest odpowiedzią Lucenta na wprowadzone wcześniej wysoko wydajne koncentratory Cisco Catalyst i Nortel Accelar 8000.

Cajun P880 jest w pełni zgodny z dostępną na rynku rodziną przełączników Cajun P550, dzięki czemu można w nim zastosować 14 modułów rozszerzeń 50-Series (zgodnych z Cajun P550) z portami Ethernet, Fast Ethernet i Gigabit Ethernet, obsługujących przełączanie w drugiej, trzeciej i czwartej warstwie sieciowej. Nowy przełącznik przystosowany jest również do wykorzystania znacznie wydajniejszych modułów linii 80 (80-Series).

Na dwa rzuty

Nowy Cajun będzie wprowadzany na rynek w dwóch etapach. W styczniu przyszłego roku Lucent udostępni chassis Cajun P880, oferujące 17 gniazd na moduły rozszerzeń. Klienci, którzy nabędą ten koncentrator, będą musieli jednak stosować w nim moduły 50-Series opracowane dla sztandarowego produktu Lucenta - 7-gniazdowego przełącznika Cajun P550. W drugim etapie, zaplanowanym na lato przyszłego roku, firma zamierza udostępnić nowe moduły 80-Series, już w pełni wykorzystujące potencjał Cajun P880.

W zależności od typu zastosowanych modułów różna będzie całkowita przepustowość magistrali urządzenia. W pierwszym wariancie, przy zastosowaniu modułów 50-Series, ma ona wynieść 56 Gb/s, w drugim - już po zastosowaniu modułów 80-Series - nawet 139 Gb/s. Urządzenie może obsłużyć 768 portów 10/100 Mb/s, 384 światłowodowych portów Fast Ethernet lub do 128 portów Gigabit Ethernet.

Lucent planuje również wprowadzenie na rynek modułów obsługujących łącza ATM OC-3 i OC-12. Nie sprecyzowano jednak, kiedy należy oczekiwać premiery tych rozwiązań.

Równy i równiejszy

W Cajun P880 zaimplementowano wiele rozwiązań z zakresu różnicowania poziomu oferowanych usług. Większość z nich będzie jednak dostępna od momentu udostępnienia modułów 80-Series, co nastąpi w połowie przyszłego roku.

Tak jak większość rozwiązań konkurencyjnych, Cajun P880 zapewnia obsługę standardu 802.1p, umożliwiającego oznaczanie pakietów jednym z ośmiu poziomów priorytetu i gromadzenie pakietów do przesłania w ośmiu niezależnych kolejkach. Po premierze modułów 80-Series użytkownicy najnowszego przełącznika będą mogli również korzystać z narzędzi określających m.in. odsetek liczby pakietów do przesłania w określonym czasie w celu zapewnienia jakości transmisji. Parametry te będzie można określać niezależnie dla wszystkich ośmiu kolejek.

Cena chassis Cajun P880 ma wynieść ok. 25 tys. USD. Dla porównania: obecnie dostępny na rynku koncentrator Cajun P550 kosztuje ok. 10 tys. USD. Na razie Lucent nie ujawnił planowanych cen modułów 80-Series. Moduły 50-Series kosztują 4000-14 000 USD.


TOP 200