Gigabitowe Las Vegas

Przebojem tegorocznej wystawy NetWorld+Interop '97 stały się rozwiązania oparte na technologii Gigabit Ethernet. Przedstawiło je prawie 30 firm.

Przebojem tegorocznej wystawy NetWorld+Interop '97 stały się rozwiązania oparte na technologii Gigabit Ethernet. Przedstawiło je prawie 30 firm.

Najwięcej uwagi podczas tegorocznych targów NetWorld+Interop '97, największej światowej imprezy przemysłu sieciowego, poświęcono rozwiązaniom Gigabit Ethernet. Mimo że technologia ta nie została jeszcze ustandaryzowana, prawie 30 firm należących do porozumienia Gigabit Ethernet Alliance (GEA), w tym najwięksi Cisco, 3Com, Bay Networks i Cabletron, przedstawiło w Las Vegas swoje produkty, które umożliwiają przesyłanie danych z prędkością powyżej 1 Gb/s.

Znalazły się wśród nich: przełączniki, routery, interfejsy sieciowe oraz inne urządzenia, które - jak twierdzą specjaliści - wkrótce mogą doprowadzić do drastycznych zmian w wykorzystaniu sieci komputerowych. Na bazie tych produktów stworzono także próbną sieć, która miała zaprezentować możliwości technologii Gigabit, jak również obecny stan jej zaawansowania. Technologia Gigabit ma zwiększyć pojemność sieci szkieletowych oraz zapewnić szybszy dostęp do serwerów.

Po raz pierwszy na targach NetWorld+Interop kilku producentów zademonstrowało także technologię Multi-Protocol over ATM (MPOA). Umożliwia ona przesyłanie danych IP, IPX i innych poprzez sieci szkieletowe ATM. W tym przedsięwzięciu wzięły udział m.in. takie firmy, jak: Cabletron Systems, Cisco System, Fore Systems, IBM i Newbridge Networks. Nie uczestniczył w nim natomiast 3Com. W próbnej instalacji wykorzystano przełączniki ATM Cisco, Fore i Newbridge, działające w sieci szkieletowej, opartej na serwerach trasujących ostatniego z tych producentów. Jedynie Newbridge sprzedaje już swoje produkty, pozostałe firmy przedstawiły wersje beta.

Porozumienia

Wiele firm wykorzystało wystawę NetWorld+Interop, aby poinformować o podpisaniu strategicznych porozumień. Novell podpisał umowę z Computer Associates International (CA), dzięki której jego system zarządzania siecią Manage Wise zostanie zintegrowany z produktem CA - Unicenter TNG. Jest to kolejne z serii porozumień. Dotychczas Novell podpisał podobne z Sun Microsystems (dotyczyło integracji z NetManager), IBM (NetView) oraz Hewlett-Packard (OpenView). Novell zapowiedział także, że doda kilka ulepszeń do Border Services m.in. w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto producent zamierza wprowadzić na rynek narzędzia zapewniające dostęp do danych i aplikacji znajdujących się na komputerach typu mainframe firmy IBM za pomocą zwykłej przeglądarki WWW w sieciach opartych na systemie IntranetWare.

Podczas wystawy NetWorld+Interop '97 umowę o ściślejszej współpracy podpisali również Microsoft i Cisco Systems. Obie firmy będą współpracowały nad stworzeniem zaawansowanych usług katalogowych na bazie Active Directory Microsoftu. Cisco zamierza zintegrować te usługi katalogowe ze swoim Internetworking Operating System (ISO) oraz przystosować je do platformy unixowej. Microsoft zapowiedział także, że wprowadzi Active Directory na rynek wraz z wersją 5.0 Windows NT. Pierwsze jej testy beta rozpoczną się przed końcem roku.


TOP 200