Gigabitowa prognoza

Jeśli warunki ekonomiczne byłyby inne, zauważalibyśmy trend wymiany infrastruktury sieciowej w stacjach roboczych na standard Gigabit Ethernet. Ale w spowolnionej gospodarce i małych budżetach IT, przejście z Fast Ethernetu na Gigabit Ethernet może potrwać jeszcze kilka lat. Takie są wnioski z ostatniego raportu firmy Dell'Oro Group.

Podczas, gdy ceny urządzeń Gigabit Ethernet i 10 Gigabit Ethernet szybko się obniżają, zapotrzebowanie na nową technologię sieciową nie jest aż tak duże, jak kilka lat temu podczas wymiany infrastruktury Ethernet na Fast Ethernet.

Według analityków, wiele organizacji nie wykorzystuje w pełni nawet możliwości oferowanych przez Fast Ethernet i nie ma zamiaru płacić za niepotrzebną technologię. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o rynek przełączników. W tym przypadku należy liczyć się z bardzo dynamicznym wzrostem udziału rynkowego przełączników Gigabit i 10 Gigabit Ethernet. W roku 2007 będą one stanowiły 65 proc. ogółu sprzedawanych przełączników. Dla porównania w tym roku ten wskaźnik wynosi 29 proc.

Zobacz również:

  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink
  • Darmowy hosting bije rekordy popularności

Ceny kart sieciowych Gigabit Ethernet, mają zmaleć na tyle już w tym roku, że wielu użytkowników prawdopodobnie zdecyduje się na wymianę kart sieciowych. W roku 2005 mają do nich dołączyć również korporacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200