Gigabit aż po biurko

Cisco dąży do tego, by przełączniki brzegowe oferowały zakres funkcji podobny jak te szkieletowe oraz standardowo obsługiwały PoE.

Cisco dąży do tego, by przełączniki brzegowe oferowały zakres funkcji podobny jak te szkieletowe oraz standardowo obsługiwały PoE.

Przed końcem roku Cisco postanowiło skomasować premiery kilkunastu nowości związanych z przełącznikami. Wśród nich są m.in. karty przełączające, wieloportowe karty gigabitowe z możliwością zasilania zdalnych urządzeń klienckich, a także nowe modele przełączników o stałej konfiguracji z obsługą Power over Ethernet (PoE) w standardzie.

Kokardę dla wysypu nowości stanowi telefon IP z interfejsem Gigabit Ethernet.

Gigabit aż po biurko

CISCO IP PHONE 7970 - pierwszy telefon gigabitowy

Karta przełączająca Supervisor 32 to młodszy "brat" przeznaczonej do zastosowań szkieletowych karty Supervisor 720, który jest w domyśle przeznaczony do instalacji w przełącznikach 6500 pełniących rolę węzłów dystrybucyjnych lub dostępowych. Zakres usług oferowanych przez obie karty jest podobny. Chodzi zwłaszcza o funkcje związane z kontrolą dostępu, zabezpieczeniami przed atakami na warstwę 2 i atakami DoS oraz akcelerację sprzętową szyfrowania. Cisco zdecydowało się także umieścić w nowej karcie funkcję SSO (Stateful Switch-Over), gwarantującą w razie awarii przełączenie ruchu na kartę zapasową. Za pomocą Supervisor 32 na obrzeżu sieci będzie więc można uruchamiać funkcjonalność podobną do tej, którą do tej pory można było osiągać jedynie w szkielecie. Oczywiście poza wydajnością (maksimum 32 Gb/s), a więc mniej niż Supervisor 720 (720 Gb/s). Supervisor 32 występuje w dwóch wersjach: może zawierać dwa porty 10G Ethernet (20 tys. USD) lub 8 portów Gigabit Ethernet (15 tys. USD). W obu wersjach dostępny jest też port Fast Ethernet na potrzeby zdalnego zarządzania, a także dwa porty USB 2.0.

Oferta rozwiązań dla serii 6500 powiększyła się także o nową kartę wspomagającą przełączanie oparte na treści i przyspieszającą zestawianie tuneli SSL (moduł CSM-S w cenie 50 tys. USD). Jest też nowa karta zawierająca 48 gigabitowych portów RJ-45 z obsługą zasilania zdalnych urządzeń (PoE) oraz wsparciem dla dużych ramek (jumbo frames), a także 96-portowa karta gigabitowa (RJ-21) - również z obsługą PoE. Uzupełnieniem tej ostatniej jest zasilacz zewnętrzny o mocy aż 6 tys. W, pozwalający na obsłużenie instalacji telefonów IP (5 tys. USD). Nowością jest także 48-portowa karta ze interfejsami Fast Ethernet (100Base-X).

Cisco postanowiło najwyraźniej, że wszystkie urządzenia brzegowe mają wspierać PoE. Dowodem tego jest premiera odświeżonych przełączników wieżowych Catalyst 3750 oraz przełączników o stałej konfiguracji z serii 3560 - w obu przypadkach obsługa PoE jest w standardzie. Firma odświeżyła także kartę przełączającą dla przełączników Catalyst 4500 - Supervisor V-10GE. (cena wynosi 20 tys. USD).


TOP 200