Gigabit Ethernet włącza drugi bieg

Szybsze układy scalone, szersze magistrale i system operacyjny Windows 2000 – dzięki takim rozwiązaniom sieć Gigabit Ethernet pracuje dużo szybciej, ale wąskim gardłem utrudniającym wprowadzenie tej technologii do pecetów są dyski twarde.

Szybsze układy scalone, szersze magistrale i system operacyjny Windows 2000 – dzięki takim rozwiązaniom sieć Gigabit Ethernet pracuje dużo szybciej, ale wąskim gardłem utrudniającym wprowadzenie tej technologii do pecetów są dyski twarde.

Rok temu pisaliśmy, że Gigabit Ethernet może pomóc w rozwiązaniu podstawowego problemu gnębiącego użytkowników korzystających z usług sieci LAN - małej przepustowości. Przeprowadzone wtedy testy (wykonane przez Uniwersytet West Virginia) pokazały, że chociaż Gigabit Ethernet rzeczywiście zwiększa ogólną wydajność sieci, to w przypadku wprowadzenia tej technologii bezpośrednio do serwerów i stacji roboczych (a nie tylko do sieci szkieletowej) mamy do czynienia z określonymi ograniczeniami.

Dzisiaj możemy przekazać dobre wiadomości. Produkty Gigabit Ethernet drugiej generacji sprawują się tak dobrze, że można już pomyśleć o instalowaniu kart Gigabit Ethernet bezpośrednio w pecetach.

Układy CPU instalowane w serwerach i stacjach roboczych są obecnie taktowane zegarem pracującym z szybkością do 550 MHz, a producenci wyposażają takie komputery w 64-bitowe magistrale danych taktowane zegarem 66 MHz. Dzięki takim elementom danym przesyłanym między PC i siecią nie grozi już utknięcie w zbyt wolno pracującym kanale I/O. Gigabitowe karty sieciowe drugiej generacji są obdarzone pewną inteligencją - dlatego układ CPU i system operacyjny nie muszą już sobie „zawracać głowy“ takimi zadaniami jak na przykład sprawdzanie sum kontrolnych, dzięki czemu sieć pracuje szybciej. Mamy też do czynienia z nowymi osiągnięciami w dziedzinie oprogramowania. Microsoft wyposażył system operacyjny Windows 2000 w takie rozwiązania obsługujące sieć, jakimi nie może się pochwalić żaden z poprzednich systemów tej rodziny.

Gigabit Ethernet włącza drugi bieg

Tabela 1. Testy wydajności Gigabit Ethernet dla Windows 2000 - "odzwieciedlające rzeczywistość"

Co nowego można znaleźć w produktach Gigabit Ethernet drugiej generacji? Aby odpowiedzieć na to pytanie, laboratorium Advanced Network Applications Lab (Uniwersytet West Virginia) powtórzyło test wydajności urządzeń gigabitowych, uwzględniając nowe osiągnięcia i rozwiązania.

Testowanie ograniczono do środowiska Windows 2000, ponieważ jest to jak dotąd jedyny dostępny system operacyjny, który oferuje mechanizmy zwiększające wydajność sieci Gigabit Ethernet.

W poprzednich testach największa wydajność łącza Gigabit Ethernet nie przekroczyła 29 Mb/s (przy przesyłaniu pliku między serwerem Windows NT 4.0 i komputerem Windows 95). Stanowi to zaledwie 3 proc. całej przepustowości łącza Gigabit Ethernet (1000 Mb/s).

Używając produktów Gigabit Ethernet drugiej generacji i systemu Windows 2000, uzyskano już przepustowość 158 Mb/s, co stanowi 16 proc. maksymalnej przepustowości łącza gigabitowego. Jeśli chodzi o wartości średnie, uzyskano przepustowości od 137 do 145 Mb/s (patrz tabela 1). Są to tak dobre wyniki, że technologii takiej można już z powodzeniem użyć do podłączania serwerów i stacji roboczych bezpośrednio do sieci Gigabit Ethernet - czyli zbudować sieć, o której rok temu mało kto myślał.

Można w tym momencie zadać sobie dwa istotne pytania: co spowodowało, że wydajność tak znacznie wzrosła oraz dlaczego wydajność nie może być jeszcze większa?

Topologia testowanej sieci pozostała taka sama. Użyto tego samego przełącznika (AT-9108SX Gigabit Ethernet firmy Allied Telesyn) i połączeń światłowodowych. We wszystkich pecetach zainstalowano karty sieciowe firmy SysKonnect, które podłączono bezpośrednio do przełącznika.

Zmieniły się natomiast komputery. Tym razem użyto komputerów Dell Precision 610 z procesorami Xeon Pentium III 500 MHz. Poprzednio użyto Dell Optiplex 200, w których producent zainstalował procesory Pentium II 200 MHz. W pecetach zainstalowano karty sieciowe drugiej generacji wyposażone w dwa porty obsługujące światłowód (adapter firmy SysKonnect: SK-9844 SK-NET GE-SX). Oprogramowanie też się zmieniło. Klienci pracowali tym razem w systemie Windows 2000 Professional, a serwerami zarządzał system operacyjny Windows 2000 Server.

Do zwiększenia wydajności sieci przyczyniły się walnie pecety, które przetwarzają teraz dane dużo szybciej. Widać to wyraźnie po tym, gdy w komputerach Optiplex 200 MHz zainstalowano system Windows NT 4 z pakietem serwisowym SP 5 i kartę sieciową SysKonnect. Testując poprzednio taką konfigurację uzyskano wyniki od 21 do 29 Mb/s. Powtórzono test i średnia przepustowość wahała się teraz w granicach 23 Mb/s. Po zainstalowaniu na tych samych komputerach Optiplex systemu Windows 2000 Professional (a na serwerze systemu Windows 2000 Server) uzyskano wyniki od 28 do 31 Mb/s (patrz tabela 3).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200