Gigabit Ethernet w punktach dostępowych

Atheros (producent układów scalonych) zamierza wprowadzić do swoich wszystkich produktów, używanych do budowania punktów dostępowych Wi-Fi, technologię Gigabit Ethernet.

Firma uważa, że jest to niezbędne w obliczu ofensywy standardu 802.11n. W opinii specjalistów, w 2008 r. wszystkie nowe punkty dostępowe będą już wspierać połączenia Gigabit Ethernet. Oczekuje się, pierwsze interfejsy 802.11n pojawią się w notebookach już w 2007 r. Wiele z nich będzie opartych na układach scalonych produkowanych przez firmę Atheros.

Chociaż większość urządzeń bezprzewodowych stosowanych w domu oraz w małych firmach będzie w dającej się przewidzieć przyszłości wymieniać dane z Internetem z szybkością nie większą niż 20 Mb/s, to w przypadku punktów dostępów sprawa przedstawią się inaczej. Będą one musiały wspierać połączenia Gigabit Ethernet, które są niezbędne w przypadku uruchamiania aplikacji multimedialnych, które muszą bardzo szybko wymieniać dane w obrębie jeden sieci LAN czy budynku.

Zobacz również:

Właśnie dlatego Atheros kupił ostatnio tajwańską firmę Attansic, która specjalizuje się w technologii Gigabit Ethernet. Atheros ujawnił też, że współpracuje z firmą Microsoftem, który chce wprowadzić technologię Wi-Fi do systemu operacyjnego Windows CE. W drugiej połowie 2007 r. mają wejść na rynek pierwsze urządzenia z zagnieżdżonym systemem Windows (takie jak np. telefony), które będą zawierać układy scalone produkowane przez Atheros.


TOP 200